Introwertyk z ekstrawertykiem – czy ten związek przetrwa?

Związek introwertyka z ekstrawertykiem nie musi być skazany na porażkę. Mimo że relacja całkowicie odmiennych typów osobowości jest skomplikowana, to przy zaangażowaniu obu stron oraz akceptacji różnic możliwe jest szczęśliwe zakończenie.

Zakochana para na tle morza

Introwertyk z ekstrawertykiem – czy przeciwieństwa się przyciągają?

Związek ekstrawertyka z introwertykiem często określany jest jako „ogień i woda”. Zgodnie z powiedzeniem „przeciwieństwa się przyciągają” osoba introwertyczna i osoba ekstrawertyczna mogą być sobą wzajemnie zafascynowane. Niestety, takie przyciąganie (zwłaszcza na początku relacji) zazwyczaj zderza się również z odpychaniem, czyli z brakiem zrozumienia partnerki/partnera, z problemami w komunikacji, z odmiennym stylem życia. 

Związek introwertyka z ekstrawertykiem nie jest niemożliwy. Trzeba jednak nad nim odpowiednio pracować, obie strony „muszą się dotrzeć”, odpowiednio poznać i nauczyć się stawiać granice. Jeżeli nie chcą wspólnie pracować nad relacją, nie chcą zaakceptować swoich odmiennych temperamentów, to związek stanie się wieczną walką – prędzej czy później skazaną na porażkę.

Zapoznaj się: Introwertyk a ekstrawertyk – jakie są różnice?

Trudności w związku introwertyka z ekstrawertykiem

Przede wszystkim dla ekstrawertyka zachowanie introwertyka może wydawać się niejasne. Osobowość ekstrawertyczna w większości przypadków czerpie energię z przebywania w towarzystwie innych ludzi, potrzebuje wyjść z domu, porozmawiać. Natomiast introwertyk docenia samotność i poczucie bezpieczeństwa, lubi uciekać w świat fantazji, pragnie stymulacji intelektualnej. Osoba introwertyczna chłonie bodźce z otoczenia, np. głośne dźwięki, przez co też przebywanie w miejscach publicznych czy uczestnictwo w imprezach masowych jest dla niego lub dla niej nie lada wyzwaniem. Ekstrawertyk może nie rozumieć tego, że jego introwertyczna partnerka lub partner nie wykaże chęci na wspólne wyjście, a co więcej, będzie chcieć spędzić czas w samotności (np. czytając, rozwiązując krzyżówki), aby „naładować swoje baterie”.

Co więcej, związek ekstrawertyka z introwertykiem może być skomplikowany również pod względem wspólnej komunikacji. Ekstrawertyk z łatwością opowiada o swoim życiu, o emocjach, pragnieniach, jest wylewny w swoich uczuciach. Natomiast introwertyk jest zamknięty w sobie. Jeżeli coś go trapi, to woli uciec w świat własnych myśli, niż podzielić się tym z drugą połówką. Nie łatwo mu mówić i okazywać uczucia, przez co też spragniony czułości ekstrawertyk może myśleć: że został odrzucony i twierdzić, że druga połówka mu nie ufa, że to jemu bardziej zależy na tym, aby ten skomplikowany związek przetrwał. 

Przyjmuje się również, że ekstrawertycy są dobrymi, charyzmatycznymi mówcami, natomiast słabymi słuchaczami. Introwertycy to ich przeciwieństwa – są świetnymi słuchaczami, ale mają problem z jasnym komunikowaniem swoich potrzeb.

Introwertyk potrzebuje czasu, aby otworzyć się przed drugą osobą. Natomiast ekstrawertyk lubi brylować w towarzystwie.

Bycie introwertykiem wcale nie oznacza zmagania się z fobią społeczną i z brakiem sympatii do innych ludzi. Introwertycy również są osobami towarzyskimi, jednak cenią sobie swoje wąskie, najczęściej wieloletnie, grono znajomych. Potrzebują czasu, aby się otworzyć przed drugą osobą, dlatego też w nowym towarzystwie mogą czuć się skrępowani, wycofani. Wolą aktywnie słuchać i obserwować, niż na siłę próbować tak zwanych small talków. Ekstrawertyk natomiast lubi brylować w towarzystwie i dyskutować. Nie zastanawiając się nad tym, co mówi, na może wprawiać drugą, introwertyczną połówkę w zakłopotanie – na przykład wypowiadając się głośno o ich związku, lub nawet komplementując partnerkę/partnera.

Związek ekstrawertyka z introwertykiem – jak sprawić, aby był udany?

Kłótnia w związku
Odmienne charaktery introwertyka i ekstrawertyka mogą prowadzić do kłótni w związku

Nie istnieje tajemnica udanego związku introwertyka z ekstrawertykiem. Każdy człowiek jest jednostką indywidualną, dlatego też cechy naszej osobowości i temperamentu nie będą takie same w przypadku każdego introwertyka i ekstrawertyka. W związku najważniejsze jest, aby żyć w zgodzie ze sobą, a także, aby zadbać o właściwą komunikację i akceptować potrzeby drugiej osoby.

Aby związek ekstrawertyka z introwertykiem był udany, obie strony muszą zaakceptować swoje odmienności. Osobowość ekstrawertyczna przede wszystkim powinna zrozumieć, że jej druga połówka potrzebuje okresów samotności i wcale nie oznacza to, że jest już zmęczona związkiem. Introwertyk natomiast powinien popracować nad wyrażaniem swoich uczuć i potrzeb.

Co więcej, obie strony muszą być sobą. Introwertyk nagle nie wchłonie cech osobowościowych ekstrawertycznej partnerki bądź partnera. Ekstrawertyk rezygnujący ze spotkań z przyjaciółmi czy ze swoich pasji również poczuje, że jest wręcz zamykany w domu. Próby stania się kimś innym w relacji wcześniej czy później doprowadzą do wzajemnego żalu wynikającego często z zaniżonego poczucia własnej wartości i odczuwania, że początkowe przyciąganie się przeciwieństw wcale nie sprawi, że te przeciwne cechy osobowościowe są akceptowane przez drugą stronę. Pamiętajmy o tym, że aby relacja była zdrowa, to obie strony powinny zachować również swoją indywidualność. Całkowita fuzja z partnerem i spędzanie wspólnie każdej wolnej chwili nie będzie pozytywnie oddziaływać na żaden związek. Osobne grupy znajomych, czy własne pasje nie sprawią natomiast, że ekstrawertyk i introwertyk oddalą się od siebie, a wręcz przeciwnie – zainteresują się sobą na nowo oraz będą mieć szansę na tęsknotę.

Ekstrawertyk w związku z introwertykiem powinien przede wszystkim zaakceptować fakt, że druga połówka potrzebuje wyciszenia i samotności.

Większość introwertyków unika wszelkich kłótni. Zamiast podnieść głos, wyrazić swoje zdanie, woli się po cichu wycofać i skrywać swoją urazę. Natomiast ekstrawertyk woli wykrzyczeć drugiej osobie wszystko, co mu leży na sercu. Nieokazywanie uczuć przez introwertyka jeszcze bardziej zaostrza konflikt, należy jednak pamiętać o tym, że osoba introwertyczna również odczuwa emocje, natomiast skrywa je, ponieważ boi się zranienia. Warto więc starać się unikać kłótni i stawiać na spokojną, rzetelną rozmowę. Konflikty w przypadku ekstrawertyka i introwertyka zdecydowanie nie cementują tego związku.

Introwertyk nie lubi niespodzianek, nie jest spontaniczny – zwłaszcza w porównaniu do ekstrawertyka. Dlatego też randki, wspólne wyjścia, wycieczki i wakacje powinny zostać dokładnie zaplanowane. 

Uwaga: Badania naukowe wykazują na przykład, że osoby ekstrawertyczne poszukują dodatkowej stymulacji, dlatego też chętniej podejmują ryzykowne zachowania życiu oraz występuje u nich niższy poziom lęku.

Jakie są zalety związku introwertyka z ekstrawertykiem?

Związek osoby introwertycznej z ekstrawertyczną to pole do rozwoju dla partnerów: 

  • introwertyk może nauczyć ekstrawertyka spokoju, odpoczynku i relaksu, spędzania czasu w domu;
  • introwertyk pokazuje ekstrawertykowi, że osobne wyjścia i pasje mogą zbliżyć ich do siebie;
  • introwertyk może nauczyć ekstrawertyka aktywnego słuchania podczas rozmowy, a także obserwacji;
  • introwertyk pokazuje ekstrawertykowi, że warto zwolnić tempo w życiu, że autorefleksja i analizowanie swoich uczuć i myśli nie jest niczym złym;
  • introwertyk uczy ekstrawertyka, że miłość to nie tylko piękne słowa, ale przede wszystkim zaangażowanie i wzajemne wsparcie;
  • ekstrawertyk motywuje introwertyka do opuszczania domu oraz do rozrywki innej niż stymulacja intelektualna;
  • ekstrawertyk może pomóc introwertykowi w wychodzeniu ze swojej strefy komfortu, w zawieraniu nowych znajomości i w byciu bardziej otwartym na otaczający go świat;
  • ekstrawertyk uczy introwertyka mówienia wprost o swoich uczuciach, emocjach i potrzebach.

 

 

 

 

 

Bibliografia

K. Tsirigotis, Teoria osobowości Hansa Jurgena Eysencka: źródła i rozwój, Nauczyciel i Szkoła 1-2 (34-35), 2007 (dostęp online)
https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Nauczyciel_i_Szkola/Nauczyciel_i_Szkola-r2007-t1_2_(34_35)/Nauczyciel_i_Szkola-r2007-t1_2_(34_35)-s9-19/Nauczyciel_i_Szkola-r2007-t1_2_(34_35)-s9-19.pdf

I. Pilch, R. Rosmus, Osobowościowe uwarunkowania
zachowań manipulacyjnych, Chowanna, vol. 2, 2005

https://zwierciadlo.pl/psychologia/524696,1,kochaj-mnie-ciszej-o-zwiazku-ekstrawertyczki-z-introwertykiem.read

https://ohme.pl/zwiazek/ogien-lod-romans-introwertyka-ekstrawertykiem-szanse-przetrwac/