Czy jestem narcyzem? 20 sygnałów narcyzmu

Narcyzm trzykrotnie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Narcyzem nazywamy zazwyczaj nadmiernie pewną siebie osobę, która jest zapatrzona we własne odbicie. Lecz nie tylko charyzma i ego świadczą o narcystycznym zaburzeniu osobowości. Zapoznaj się z sygnałami, które mogą wskazywać na to, że i Ty jesteś narcyzem.

Pewny siebie mężczyzna narcyz

Jakie są sygnały narcyzmu? 

Chcesz dowiedzieć się, czy jesteś narcyzem? Poniżej przedstawiamy 20 charakterystycznych sygnałów świadczących o możliwości posiadania narcystycznej osobowości. 

1. Uważasz, że inni są gorsi

Jesteś pewny siebie, lubisz przebywać w centrum zainteresowania i uważasz, że Twoje otoczenie jest gorsze? To może być sygnał świadczący o narcyzmie. Narcyz uważa się za osobę wyjątkową, ponadprzeciętną, bardzo inteligentną. Uwielbia porównywać się z innymi ludźmi, ponieważ na ich tle czuje wyższość. Może to wynikać z metod wychowawczych rodziców – zwłaszcza jeżeli w dzieciństwie powtarzali, że jesteś lepszy od innych dzieci.

2. Chcesz osiągnąć wielki sukces

To nie Tobie pisane jest bycie szeregowym pracownikiem firmy. Chcesz mieć władzę nad ludźmi, być kierownikiem, a najlepiej szefem całego przedsiębiorstwa. W swoim życiu nastawiasz się na osiągnięcie wielkiego sukcesu i jesteś w stanie zrobić wszystko, aby spełnić wymarzone cele. Po drodze do sukcesu nie zwracasz uwagi na uczucia innych ludzi, ponieważ wiesz, że inni mogą być dla Ciebie przeszkodą. 

3. Czujesz się niedoceniony

Narcyzi są przekonani, że należą im się komplementy i podziw. Jeżeli otoczenie nie docenia np. Twojej pracy, to odczuwasz złość. Masz nieuzasadnione oczekiwania wobec najbliższych i wymagasz od nich, aby stale podkreślali, że jesteś wartościowym człowiekiem. W pracy możesz tracić zapał do wykonywania nawet prostych czynności, jeżeli nie otrzymujesz pochwał lub słów uznania od przełożonych. 

4. Uważasz się za bardzo atrakcyjną osobę

null
Mężczyzna narcyz dużą wagę przywiązuje do swojego wyglądu

Narcyz przywiązuje uwagę do swojego wyglądu zewnętrznego. Stara się podążać za modą i uchodzić za zadbanego oraz stylowego. Uważa, że jest bardziej atrakcyjny od innych ludzi – wygląd jest jego atutem, dzięki któremu przyciąga do siebie adoratorki. 

5. Myślisz, że jesteś nieomylny

W towarzystwie lubisz chwalić się swoimi osiągnięciami i wyolbrzymiać własne zdolności. Wydaje Ci się, że nigdy się nie mylisz i nie popełniasz błędów. To po prostu otoczenie nie umie docenić Twojego geniuszu. Chcesz być odbierany jako osoba wybitna, wyróżniająca się. 

6. Nie lubisz przegrywać

W życiu dążysz do wygranej – określasz sobie cele, które mimo wszystko realizujesz. Nie lubisz przegrywać, przez co możesz mieć tendencję do poniżania innych osób. Umniejszanie innym sprawia, że czujesz się od nich lepszy. 

7. Chcesz być w centrum uwagi

Narcyz uwielbia być w centrum uwagi. Chce otrzymywać komplementy, chce być słuchany. W towarzystwie wiedzie prym, naprowadza konwersacje na właściwe tory. Uwagą, którą otrzymuje od otoczenia, karmi swoje ego. 

8. Unikasz emocji

Jeżeli masz problem z wyrażaniem swoich uczuć i czujesz, że jesteś emocjonalnie pusty, to może to oznaczać, że cierpisz na narcystyczne zaburzenie osobowości. Narcyz jest pozbawiony empatii, nie potrafi postawić się na miejscu innych, czy wczuć się w ich sytuację. Nie ma również wyrzutów sumienia, nawet jeżeli zrani najbliższych. 

9. Często zmieniasz partnerki

Narcyz pragnie być stale podziwiany i komplementowany, dlatego też często zmienia swoje partnerki. Jest to związane z tym, że po jakimś czasie ogień w związku zaczyna przygasać, a w grę wchodzi rutyna. Wtedy też druga połówka narcyza nie czuje potrzeby ciągłego zabiegania o jego względy, czy też zapewniania o jego atrakcyjności, czy wyjątkowości. Dla osoby narcystycznej takie zachowanie staje się impulsem do zakończenia relacji i znalezienia nowej kobiety, która będzie w niego zapatrzona i da mu pełen podziw. 

10. Masz skłonności do zdradzania

Narcyzi mogą trwać w stałych związkach, jeżeli czują, że relacja będzie im się opłacać. Dlatego też angażują się w znajomości np. z osobami z wyższą pozycją społeczną. Jeżeli w związku, nawet w takim z wyraźnymi zyskami, otrzymują za mało uwagi, wtedy też wykazują skłonności do zdradzania. Zdrady nie wynikają z pojawienia się nagłych uczuć lub zauroczenia, tylko z chęci poczucia się wyjątkowym i docenionym. 

11. Lubisz wszystko kontrolować

Jeżeli lubisz mieć wszystko pod kontrolą – czy to w życiu prywatnym, czy w zawodowym – to może to stanowić oznakę narcyzmu. Stale kontrolujesz swoją rodzinę, zarządzasz domowymi finansami. Masz hasła do kont na portalach społecznościowych swojej partnerki, zatwierdzasz jej wyjścia ze znajomymi, a nawet samotne zakupy.  

12. Nie umiesz słuchać rozmówców

Narcyz nie jest dobrym rozmówcą, ponieważ nie potrafi się zaangażować w konwersacje. Wynika to z tego, że nie umie wczuć się w uczucia i emocje. Może udawać, że słucha, przytakiwać, ale w rzeczywistości nie rozumie sensu danej wypowiedzi. 

13. Mówisz ciągle o sobie

Z tym punktem powiązana jest również pozycja powyżej. Narcyz nie umie słuchać, ponieważ woli mówić o sobie. W rozmowach przytacza swoje dobre cechy, osiągnięcia, stara się kreować siebie na osobę idealną, interesującą, inteligentną. Nawet w sytuacjach, gdy druga osoba opowiada mu o swoim problemie, to narcyz, zamiast doradzić, przedstawi historię o tym, jak on w przeszłości stawił czoło takiemu samemu zmartwieniu. 

14. Wyobrażasz sobie swój sukces

Lubisz wyobrażać sobie swój sukces? Potrafisz wizualizować swoje przyszłe osiągnięcia? To może wskazywać na to, że jesteś narcyzem. Osoba narcystyczna dużo czasu poświęca na wyobrażanie sobie siebie, jako człowieka sukcesu. 

15. Manipulujesz ludźmi

Narcyzi potrafią manipulować ludzkimi emocjami, ponieważ, jak już wspomnieliśmy, nie odczuwają empatii. Przez to są zdolni kłamać, oszukiwać, sterować innymi w taki sposób, aby osiągać wyznaczone cele. 

16. Obwiniasz innych za swoje porażki

Jako osoba narcystyczna nie lubisz i nie chcesz przegrywać. Jesteś zorientowany na sukces. Jednak gdy coś nie idzie po Twojej myśli i poniesiesz porażkę, to nigdy się do niej nie przyznajesz. Obwiniasz innych za każde niepowodzenie, ponieważ nie chcesz tracić swojej wyższości w oczach społeczeństwa. 

17. Jesteś zazdrosny

Jeśli jesteś narcyzem, to możesz być zazdrosny o sukcesy innych. Uważasz, że na nie nie zasługują, ponieważ są gorsi od Ciebie. Jeżeli ktoś bliski spełni swój cel lub marzenie, to wtedy odczuwasz złość. Również w związku nie potrafisz się cieszyć z osiągnięć partnerki, ponieważ zależy Ci na tym, aby żyła w Twoim cieniu. 

18. Źle znosisz krytykę

Narcyz zawsze źle znosi krytykę – nawet konstruktywną. Wynika to z tego, że w rzeczywistości jest osobą wrażliwą. Dobre rady traktuje jako ataki, oddala od siebie myśli, że rzeczywiście gdzieś popełnił błąd. Długo przeżywa i analizuje krytyczne opinie, może mieć również skłonności do nastrojów depresyjnych. 

19. Szybko popadasz w złość

Szybkie wpadanie w złość jest typowym zachowaniem cechującym narcyza. Ataki furii najczęściej mają miejsce w momencie, gdy coś idzie nie po jego myśli, albo zostanie skrytykowany. Złość jest na tyle silna, że prowadzić do trudnej do opanowania agresji. 

20. Masz naturę introwertyka, ale jesteś skupiony na sobie

Narcyz nie musi być pewnym siebie, charyzmatycznym ekstrawertykiem. Narcystyczne zaburzenie osobowości może mieć kilka twarzy. Na narcyzm chorują także wycofani od towarzyskiego życia introwertycy. Mimo że nie zależy im na znalezieniu się w centrum uwagi, to i tak skupiają się na osiąganiu swoich zamierzonych celów. Introwertyczni narcyzi mają problem z uczuciami, empatią, zazdrością, źle znoszą porażkę i chcą być we wszystkim najlepsi. 

 

Bibliografia

https://charaktery.eu/artykul/narcyz-sie-nazywam

https://psycholog-ms.pl/narcystyczne-zaburzenie-osobowosci-objawy-przyczyny-i-leczenie-narcyzmu/