Co czuje narcyz po rozstaniu? Poznaj fazy związku

Czy zastanawialiście się, co czuje narcyz po rozstaniu? Czy człowiek zakochany w sobie jest w stanie kochać? Przedstawiamy odpowiedzi na te pytania oraz wyjaśniamy, jak wygląda relacja z mężczyzną narcystycznym.

Para w lesie związek z narcyzem

Czy narcyz potrafi kochać? 

Związek z narcyzem jest trudną relacją, która zazwyczaj opiera się na emocjach i dramatach. Narcyz potrafi oczarować swoją drugą połówkę, uwieść, a następnie zmienić się z romantyka w oprawcę, który poniża i manipuluje. 

Narcyz ma problem z wyrażaniem swoich uczuć. Dzieje się tak, ponieważ jest emocjonalnie pusty – nie odczuwa żalu, wyrzutów sumienia, nie ma problemu z ranieniem bliskich osób. Narcystyczne zaburzenie osobowości wyklucza umiejętność zrozumienia innych ludzi, ponieważ narcyzi nie odczuwają empatii. Przez to nigdy nie będą kochający, opiekuńczy, troskliwi. Jeżeli tak się zachowują, to jest to gra pozorów – chcą jedynie osiągnąć zamierzony cel, czyli uwieść, znaleźć się w centrum zainteresowania i zdobyć podziw. 

Narcyz nie odczuwa empatii i wyrzutów sumienia. Nie rozumie również innych osób i ma problem z własnymi uczuciami, przez co rani nawet najbliższych. 

Czy narcyz potrafi kochać? Nie, ponieważ nie zna takich emocji i uczuć. Potrafi ubóstwiać samego siebie, ale nie drugą osobę. On nie dąży do bliskości i rozwoju związku, tylko toksycznie od siebie uzależnia. Umie zawstydzać, poniżać, szantażować emocjonalnie i wmawiać swojej partnerce, że to on jest najlepszym, co ją w życiu spotkało. 

Narcyz w momencie, gdy nie czuje się wystarczająco podziwiany, tak jak na początku związku, to porzuca nagle partnerkę. 

Zobacz: Czy jestem narcyzem? 20 sygnałów narcyzmu

Jak wygląda związek z narcyzem? 

Para całująca się kobieta zakochana w narcyzie
Kobieta zakochana w narcyzie widzi w nim swój ideał

Początki związków z osobami narcystycznymi są pełne pasji, czułych słów, marzeń o przyszłości. W rzeczywistości narcyz robi wszystko, aby szybko rozkochać w sobie drugą osobę i ujawnić swoją prawdziwą twarz. Oczywiście, na początku prezentuje się ze swojej najlepszej strony i stara się wzbudzić jak najlepsze wrażenie. W początkowej fazie relacji partnerka narcyza czuje się wysłuchana, kochana i nie dostrzega jego prawdziwych zamiarów. 

Narcyz wchodzi w związki, ponieważ chce zapewnić sobie uwagę, adorację, komplementy. Relacje pomagają mu zapełnić uczucie wewnętrznej pustki, karmią jego ego. Jednak nad uczucia przekłada przede wszystkim podziw i władzę. W relacjach dąży do zdominowania swojej drugiej połówki, ponieważ chce odczuwać wyższość. W momencie, gdy relacja staje się coraz poważniejsza, on zaczyna się wycofywać i staje się niedostępny i oschły. Zazwyczaj na tym etapie rozpoczyna poszukiwania kolejnej partnerki, która da mu podziw i chwilowe spełnienie. 

Przeczytaj: Narcyz wrażliwy i narcyz wielkościowy – czym się różnią?

Co czuje narcyz po rozstaniu?

Narcyz podświadomie obawia się bycia porzuconym. Zazwyczaj wynika to z przeżyć z dzieciństwa – rodzice zbyt wiele od niego wymagali i uzależniali swoją miłość od jego osiągnięć. Wpajali mu perfekcjonizm i wmawiali, że jest najlepszy. Przez obawę przed porzuceniem osoba narcystyczna zrobi wszystko, aby samemu zakończyć związek. 

Jeżeli narcyz widzi, że jego partnerka skłania się ku zakończeniu relacji, to tak manipuluje sytuacją, aby to on był stroną porzucającą, a nie porzuconą. Zerwanie sprawiłoby mu ból psychiczny – przestałby odczuwać swoją wyższość nad innymi, zacząłby podważać swoją wyjątkowość i osobowość. 

Narcyz obawia się porzucenia, dlatego też dąży do tego, aby być stroną kończącą każdą relację. Po rozstaniu nie odczuwa żadnych emocji, była partnerka jest mu całkowicie obojętna. 

Co czuje narcyz po rozstaniu? To pytanie uzależnione jest od tego, czy to on zakończył związek, czy zdecydowała się na to partnerka. Jeżeli osoba narcystyczna jest stroną porzucającą, to nie odczuwa praktycznie żadnych emocji. Uważa, że to było najlepsze wyjście, obwinia swoją byłą partnerkę o to, że niedostatecznie go kochała i doceniała. 

Kiedy narcyz decyduje się na zakończenie związku, to zazwyczaj ma już na oku kolejną osobę, która jest nim oczarowana. Dlatego też przekreślając jeden związek, od razu rozpoczyna następną relację. Człowiekowi z narcystycznym zaburzeniem osobowości nie jest żal porzuconej partnerki, z dnia na dzień przestaje go ona obchodzić. 

W sytuacji, gdy to druga połówka zakończyła relację z narcyzem, wtedy odczywa on złość i może dążyć do zemsty. Uważa, że rozstanie jest równoznaczne z okazaniem mu braku szacunku. 

Jeżeli dochodzi do momentu, gdy to druga połówka narcyza decyduje się na zakończenie relacji, to osoba narcystyczna zaczyna odczuwać złość – jednak złość związana jest z urazą, ponieważ rozstaniem ukazano mu brak szacunku. Wtedy też może chcieć się zemścić. Jego zemsta może polegać na tym, że po raz kolejny – celowo – nakłada romantyczną maskę, stara się zdobyć byłą partnerkę, jest czarujący i obiecuje poprawę. Kiedy uda mu się na nowo wzbudzić miłość, wtedy z premedytacją porzuca. Dzięki temu znowu czuje, że ma władzę i jest lepszy od otoczenia. 

Zapoznaj się: Toksyczny narcyz – jak go rozpoznać? 

Jakie są fazy związku z narcyzem? 

Związek z narcyzem można podzielić na pięć faz związanych przede wszystkim z zaangażowaniem partnerki. 

1. Początek związku – urok osobisty i obietnice

Pierwszą fazę związku z narcyzem opisaliśmy już na początku artykułu. Osoba narcystyczna stara się uwieść partnerkę rzekomym urokiem osobistym, czułymi słowami, zapewnieniami o miłości i szczęśliwej, wspólnej przyszłości. Kobieta wpada w jego sidła i zakochuje się, myśląc, że trafiła na ideał, który ją rozumie, słucha, szanuje i ubóstwia. 

2. Stopniowe wycofanie narcyza

Kiedy partnerka jest silnie zaangażowana, to narcyz zaczyna poświęcać jej coraz mniej uwagi. Przestaje mu zależeć na spotkaniach, rozmowach, sprawia wrażenie wiecznie zajętego i niedostępnego. Ona zaczyna prosić go o więcej czasu i zainteresowania, co wzmacnia narcystyczne ego i samoocenę. Narcyz dąży jednak do tego, aby druga połówka czuła niepokój i jeszcze bardziej się od niego uzależniła. 

3. Pokazanie swojej prawdziwej narcystycznej twarzy

W momencie, gdy mężczyzna narcyz wie, że kobieta zrobi wszystko, aby z nim być, to zaczyna pokazywać swoją prawdziwą twarz. Z dnia na dzień staje się oziębły, wycofany, może rozpoczynać kłótnie (aby zakończyły się docenieniem jego osoby i komplementami), a nawet być agresywny. Manipuluje uczuciami drugiej połówki, zaczyna ją poniżać. Pojawia się szantaż emocjonalny, zapewnienia, że ona nie poradzi sobie bez niego. 

4. Obwinianie się i próby ratowania związku

Partnerka narcyza jest silnie zaangażowana w związek, a w swoim partnerze nadal widzi ideał z początkowej fazy relacji. Zaczyna więc myśleć, że nagła zmiana romantyka w tyrana związana jest z jej nieodpowiednim zachowaniem – sam narcyz nakierowuje ją na takie myślenie. Zaczyna więc walczyć o uwagę, tracąc do siebie szacunek. Uwodzi, komplementuje, zapewnia o swojej miłości, czym karmi jego ego. Jeżeli jednak narcyz się znudzi lub zauważy, że kobieta powoli wycofuje się ze swojego zaangażowania, to podejmuje decyzję o rozstaniu. 

5. Rozstanie

Rozstanie z narcyzem jest zazwyczaj nagłe i bolesne jedynie dla partnerki. Już podczas trwania związku pojawiają się przebłyski, że relacja nie jest zdrowa i należy ją zakończyć. Narcyz widząc, że nie jest już uwielbiany tak jak wcześniej, decyduje się odejść.

Kobieta po rozstaniu czuje się bezwartościowa. Jej samoocena drastycznie spada, a ona zastanawia się, gdzie popełniła błąd i obwinia się o rozpad związku. Bez narcyza czuje pustkę. 

Sprawdź: Narcystyczna furia – czym jest? Wyjaśniamy

 

 

 

 

 

Bibliografia

E. B. Czerwińska-Jakimiuk, Narcystyczne zaburzenie osobowości – perspektywa psychologiczna i etyczna, Edukacja Etyczna tom 18, 2021 (dostęp online) https://edukacjaetyczna.pl/wp-content/uploads/2021/12/16.pdf

https://zwierciadlo.pl/psychologia/523840,1,czego-boi-sie-narcyz.read

https://ohme.pl/zwiazek/narcyz-czy-zniszczy-ci-zycie-jak-zyc-z-narcyzem/