Czy narcyz może być wierny? Wyjaśniamy

Zastanawialiście się, czy każdy narcyz zdradza? W jaki sposób mężczyzna zapatrzony w siebie wybiera kochanki? Jak zachowuje się jako singiel? Wyjaśniamy, czy narcyz może być wierny.

Mężczyzna narcyz z bukietem uwodzący kobietę

Czy mężczyzna narcyz zawsze zdradza? 

Narcyz uwielbia otrzymywać komplementy i wyrazy podziwu. Wiele byłych partnerek tego typu mężczyzny skarżyło się na to, że ich druga połówka miała problem z dochowaniem wierności. Czy to jednak oznacza, że narcyzi zawsze zdradzają? 

Narcyzi wykazują duże skłonności do zdrad. Wynika to z ich charakteru, temperamentu i podejścia do związku – oni nie chcą się angażować i zakładać w przyszłości rodziny. Oczywiście, narcyz może pozostać wierny, ale przez jego osobowość przemawia jednak duże prawdopodobieństwo zdrady. 

Jak zachowuje się narcyz singiel? 

Poprzez wysoką samoocenę, dbałość o wygląd i charyzmę narcyz przyciąga do siebie kobiety. Potrafi być czarujący, romantyczny, umie manipulować uczuciami i uwodzić.

Kiedy narcyz jest singlem, to zazwyczaj spotyka się z kilkoma różnymi partnerkami. Robi tak nie tylko, aby poczuć się bardziej atrakcyjnym lub zgrywać macho, ale, dlatego że musi odpowiednio dobrać kobietę, z którą się zwiąże. Co to oznacza? Zawsze wybierze osobę, która będzie w stanie mu się podporządkować, będzie od niego zależna. Lubi kobiety zadbane i atrakcyjne, ale unika tych charyzmatycznych, z marzeniami i celami – takie partnerki będą się wyróżniać, przez co w przyszłości może być o nie zazdrosny. 

Narcyz singiel zazwyczaj spotyka się z kilkoma kobietami, ponieważ chce się poczuć bardziej atrakcyjny oraz odpowiednio wybrać swoją przyszłą partnerkę. Jego druga połówka musi być w niego zapatrzona oraz być od niego zależna. 

Dlaczego wspominamy o narcyzie singlu? Ponieważ jego zachowanie, chęć posiadania wianuszka adoratorek oraz wchodzenia w znajomości bez zobowiązań, wskazuje na to, że w przyszłości ten typ mężczyzny może zdradzać swoją stałą partnerkę. 

Zobacz: Czy jestem narcyzem? 20 sygnałów narcyzmu

Jak zdradza narcyz? 

Para nad morzem mężczyzna narcyz zdradzający partnerkę
Narcyz preferuje zdrady typu one-night stand lub krótkie i intensywne relacje

Skłonności do zdrad u mężczyzny narcyza można podzielić na kilka typów. 

Zdrady typu one-night stand

Narcyz nie zwraca uwagi na uczucia i potrzeby innych. Jest skupiony jedynie na zaspokajaniu własnych pragnień, również tych w sferze seksualnej. Często preferuje jednorazowe zdrady i tzw. relacje one-night stand. Nie chce uwieść kobiety urokiem osobistym, a jedynie otrzymać potwierdzenie o swojej atrakcyjności i łóżkowych umiejętnościach. Do zdrady dochodzi pod wpływem impulsu i chęci spełnienia swojej potrzeby. W tej sytuacji narcyz nie myśli o stałej partnerce i o tym, że ją rani. 

Krótkie i intensywne relacje 

Narcyz poza jednorazowymi zdradami buduje również krótkie, ale intensywne związki z kochankami. Mężczyzna może być w stałym związku, ale poprzez chęć bycia podziwianym, stale szuka nowych doznań i potencjalnych partnerek do zdrad.

Kochanki zazwyczaj nie wiedzą, że narcyz, z którym się spotykają, jest w związku. On sam kreuje siebie na singla, a brak czasu na regularne spotkania tłumaczy wielością obowiązków lub wymagającym okresem w pracy. 

Związki z kochankami są intensywne, ale krótkie, ponieważ narcyzowi zależy jedynie na podbudowaniu własnej wartości. W sytuacji, gdy kobieta się zakochuje i zaczyna się coraz bardziej angażować, on niespodziewanie kończy relację. 

Zapoznaj się: Narcyzm a depresja – czym jest depresja narcystyczna?

Kochanka, która zastąpi partnerkę 

Podczas trwania stałego związku narcyz może zauważyć, że jego partnerka nie jest już nim wystarczająco zainteresowana. Nie wyznaje mu na każdym kroku miłości, nie podkreśla wyjątkowości jego charakteru lub atrakcyjności. Wtedy też mężczyzna podejmuje decyzję o rozstaniu, ale nie dzieli się nią ze swoją drugą połówką. Co robi w takiej sytuacji? Zaczyna szukać kochanki, którą zainteresuje swoją osobowością na tyle, że po zakończonym poprzednim związku od razu rozpocznie nową relację. 

Narcyz w chwili zakończenia stałego związku może poinformować swoją byłą już partnerkę, że odchodzi, ponieważ ona nie okazywała mu wystarczającej uwagi i dlatego też spotkał na swojej drodze inną kobietę, która go docenia. W ten sposób wybiela swoje wady i obarcza otoczenie za rozpad związku. 

Najczęściej nowe partnerki narcyza nie wiedzą, że w rzeczywistości na początku były jego kochankami, ponieważ on przedstawiał siebie jako singla. 

Sprawdź: Narcyz wrażliwy i narcyz wielkościowy – czym się różnią?

Dlaczego narcyz kończy związek i wraca? 

Wielu mężczyzn narcyzów działa zgodnie ze schematem rozstań i powrotów. Polega on na porzucaniu stałej partnerki, budowaniu relacji z kochanką, a następnie wracaniu do poprzedniego związku.

Osoba z narcystycznym zaburzeniem osobowości zachowuje się w ten sposób, ponieważ chce poczuć kontrolę i wyższość nad relacją. To on decyduje, kiedy związek się zaczyna, a kiedy należy go zakończyć. Doprowadza do sytuacji, w której była życiowa partnerka będzie zabiegać o to, aby on do niej wrócił. 

Narcyz doprowadza do rozstań i powrotów, ponieważ chce poczuć wyższość i kontrolę. Pragnie, aby kobiety walczyły o jego względy. 

Narcyz może zebrać nawet grupę kochanek, które oczarowane jego osobowością z wielką chęcią na nowo rozpoczną z nim relację. Niektóre kobiety wiedzą, że nie tylko z nimi tworzy niezobowiązujący związek oparty na rozstaniach i powrotach. Ich uczucia i uzależnienie są na tyle silne, że mimo wszystko godzą się z faktem, że nie są tą jedyną i robią wiele, aby to przy sobie utrzymać narcyza. 

Dlaczego narcyz zdradza? 

Mężczyźni narcyzi zdradzają, ponieważ mają problem z własną emocjonalnością. Nie potrafią zbudować bliskości, oprócz tej odnoszącej się do sfery seksualnej. Nawet jeżeli przez jakiś czas szczerze zależy im na partnerce, to przy każdym zranieniu – np. po krytyce lub w sytuacji, kiedy on czuje się niedoceniony – nagle tracą wszystkie pozytywne uczucia i pragną ją poniżać, aby zaznaczyć swoją wyższość. 

Osoby narcystyczne uważają, że dzięki swojej atrakcyjności i charyzmie bez problemu znajdą nowego partnera. Dlatego też nie przywiązują się do ludzi, uważają, że da się ich wymienić, podmienić. Nie dbają o uczucia tych porzuconych, chcą jedynie spełniać własne pragnienia. 

 

 

Bibliografia

https://ohme.pl/zwiazek/nikt-by-ci-nie-uwierzyl-kocham-cie-11-rzeczy-ktore-mowi-narcyz-i-co-te-slowa-tak-naprawde-znacza/

https://rozwojdopotegi.pl/czy-narcyz-zdradza/