Jakie właściwości ma syrop klonowy?
Syrop klonowy jest produktem pozbawionym chemicznych konserwantów i łatwo rozpuszcza się w wodzie. W jego składzie znajdziemy substancje odżywcze, takie jak: potas, żelazo, wapń, magnez, cynk, fosfor, mangan. Jest również źródłem witamin z grupy B (występują w nim witaminy B2, B5, B6), polifenoli, kwasów organicznych oraz antyoksydantów.
Warto wiedzieć, że przed zakupem syropu powinniśmy przejrzeć jego skład. Dlaczego? Nie każdy syrop zawiera taką samą zawartość cukru. Im jest go mniej, tym lepiej dla naszego zdrowia.
Syrop klonowy w pielęgnacji skóry i włosów
Syrop klonowy jest nie tylko smaczną polewą do naleśników lub składnikiem marynaty do mięs. Można go również wykorzystywać w kosmetyce. Mając w kuchni syrop klonowy, samemu wykonamy skuteczne maseczki do twarzy, peelingi oraz maski do włosów.
Syrop klonowy jest źródłem witamin z grupy B, antyoksydantów oraz ważnych składników odżywczych. Dzięki temu może być wykorzystywany w kosmetyce do pielęgnacji skóry oraz włosów.
Syrop klonowy nawilża skórę i chroni ją przed zbędną utratą wody. Jeżeli borykamy się np. z bardzo suchą skórą dłoni, to wystarczy, że dodamy go do kremu do rąk. Po kilku aplikacjach zauważymy, że dłonie są gładsze.
Syrop klonowy może stanowić dodatek do pielęgnacji włosów. Dzięki właściwościom nawilżającym i witaminom z grupy B jest dedykowany zwłaszcza przesuszonym kosmykom. Z syropu wykonujemy domową maskę do włosów. Kilka kropel możemy również wlać do ulubionej odżywki.
Sprawdź: Szampon w kostce – hit czy kit? Wyjaśniamy działanie
Jak wykonać maseczki do twarzy z syropu klonowego?
Domowe maseczki do twarzy z syropem klonowym doskonale nawilżą, odżywią, zregenerują i ujędrnią naszą skórę. Przedstawiamy 6 prostych przepisów na naturalne maseczki z syropem klonowym i innymi składnikami, które możemy znaleźć w naszej kuchni.
Maseczka z syropu klonowego, kawy i kakao
Maseczka z syropu klonowego z dodatkiem kawy i kakao wyrównuje koloryt naszej cery. Antyoksydanty chronią skórę przed negatywnym działaniem wolnych rodników oraz wpływają na poprawę elastyczności naskórka. Dodatkowo maseczka łagodzi podrażnienia.
Składniki:
- 1 łyżeczka syropu klonowego,
- 1 stołowa łyżka mielonej kawy,
- 1 łyżeczka kakao,
- ¼ łyżeczki soli.
Wykonanie:
Składniki mieszamy ze sobą w miseczce i następnie nakładamy na twarz, szyję oraz dekolt. Maseczkę utrzymujemy przez około 10 minut, na końcu delikatnie wmasowujemy w skórę kolistymi ruchami oraz spłukujemy letnią wodą.
Maseczka klonowo-aloesowa
Maseczka wykonana z syropu klonowego oraz z żelu aloesowego nawilży i odżywi skórę. Aloes ukoi podrażnienia, zmniejszy obrzęki, zmiany skórne i poprawi jędrność.
Składniki:
- 1 łyżka stołowa syropu klonowego,
- 1 łyżka stołowa żelu aloesowego.
Wykonanie:
Na początku musimy wykonać żel aloesowy. Wystarczy, że utniemy liście rośliny, umyjemy je oraz osuszymy. Krawędzie liści przecinamy nożem, tak, aby oddzielić skórkę od miąższu. Aloes kroimy na plasterki, wyciskamy sok oraz wykonujemy żel poprzez wrzucenie miąższu do blendera. Kiedy mamy już gotowy żel aloesowy, wystarczy, że dodamy do niego syrop klonowy i wymieszamy. Gotową maseczkę nakładamy na twarz i trzymamy przez 15 minut. Na końcu zmywamy letnią wodą.
Sprawdź: Aloes na twarz – jak stosować? Poznaj efekty i domowe przepisy
Maseczka z płatkami owsianymi
Płatki owsiane wykazują właściwości kojące, nawilżające i łagodzące podrażnienia. W połączeniu z syropem klonowym stworzą maseczkę przeznaczoną do suchej skóry.
Składniki:
- 1 łyżka stołowa syropu klonowego,
- 1 łyżka podgrzanego, ciepłego mleka,
- 3 łyżki stołowe zmielonych płatków owsianych.
Wykonanie:
Na początku mielimy płatki owsiane, a następnie wlewamy do nich 1 łyżkę mleka oraz łyżkę syropu klonowego. Składniki mieszamy, a maseczkę aplikujemy na twarz i trzymamy przez 15-20 minut. Po upływie tego czasu zmywamy ją letnią wodą.
Maseczka ujędrniająca z syropem klonowym
Maseczka zmiękczy, nawilży, ujędrni oraz rozjaśni naszą skórę.
Składniki:
- 1 łyżka stołowa syropu klonowego,
- 1 łyżka stołowa płatków owsianych,
- 0,5 ogórka.
Wykonanie:
Ogórka obieramy ze skórki oraz kroimy na małe kawałki. Wszystkie składniki umieszczamy w blenderze i miksujemy. Maseczkę nakładamy na twarz na około 20 minut. Na końcu zmywamy ją letnią wodą.
Maseczka nawilżająca z awokado
Awokado dzięki zawartości witaminy E naturalnie nawilża skórę, a cytryna jest źródłem kwasów AHA, które stymulują produkcję kolagenu.
Składniki:
- 1 łyżka stołowa syropu klonowego,
- ¼ awokado,
- 1 łyżka stołowa oleju z oliwy,
- sok z cytryny.
Wykonanie:
Wyciskamy sok z ¼ cytryny, obieramy awokado. Następnie mieszamy ze sobą wszystkie składniki do uzyskania gęstej masy. Maseczkę aplikujemy na twarz na około 15 minut. Na końcu zmywamy letnią wodą.
Maseczka z syropu klonowego i banana
Maseczka z syropu klonowego i banana przede wszystkim nawilży suchą cerę.
Składniki:
- 1 łyżeczka syropu klonowego,
- 1 łyżeczka oleju kokosowego,
- 0,5 banana.
Wykonanie:
Banana obieramy ze skórki i rozgniatamy za pomocą widelca. Następnie rozpuszczamy łyżeczkę oleju kokosowego (np. w dłoniach) i wraz z syropem klonowym dodajemy do banana. Wszystkie składniki mieszamy ze sobą do uzyskania jednolitej konsystencji. Maseczkę nakładamy na 20 minut na twarz, a na końcu spłukujemy ciepłą wodą.
Przepis na peeling na bazie syropu klonowego
Dlaczego włączenie peelingu do codziennej pielęgnacji jest ważne? Ten produkt usuwa z naszej skóry zanieczyszczenia oraz martwe komórki. Dodatkowo odblokowuje ujścia gruczołów łojowych. Peeling na bazie syropu klonowego wykonamy z samych naturalnych składników.
Składniki:
- 1 łyżka stołowa syropu klonowego,
- 3 łyżki stołowe brązowego cukru,
- 1 łyżka stołowa oleju z oliwek.
Wykonanie:
Mieszamy ze sobą wszystkie składniki, a następnie nakładamy peeling na twarz. Wcieramy go okrężnymi ruchami i pozostawiamy na skórze na około 5 minut. Po upływie tego czasu zmywamy ciepłą wodą.
Maska do włosów z syropu klonowego – przepis
Tak jak wspomnieliśmy, syrop klonowy może być stosowany również do pielęgnacji włosów. Naturalna maska, której sposób wykonania prezentujemy poniżej, sprawdzi się przede wszystkim na włosach suchych, zniszczonych oraz z tendencją do puszenia.
Składniki:
- 3 łyżki stołowe syropu klonowego,
- 2 łyżki stołowe oleju kokosowego,
- 1 łyżeczka miodu.
Wykonanie:
Olej kokosowy rozgrzewamy do płynnej konsystencji, a następnie mieszamy z miodem i syropem klonowym. Powstałą miksturę zalewamy ciepłą wodą – składniki powinny się ze sobą połączyć. Po wystygnięciu nakładamy maskę od nasady włosów do ich końców.
Po nałożeniu naturalnego kosmetyku kosmyki przeczesujemy za pomocą grzebienia, a skalp delikatnie masujemy okrężnymi ruchami. Teraz nakładamy na głowę czepek, ręcznik lub folię spożywczą i pozostawiamy maseczkę na maksymalnie 30 minut. Po upływie tego czasu spłukujemy maskę zimną wodą oraz myjemy włosy szamponem.
Maskę na włosy możemy stosować raz w tygodniu.
Przeczytaj także: Naturalne maski do włosów – jak je wykonać? 15 przepisów