Maść końska – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Maść końska wykorzystywana jest przede wszystkim w leczeniu dolegliwości bólowych w obrębie stawów i mięśni. Warto jednak wiedzieć, że jej właściwości zależne są rodzaju tego preparatu – na rynku wyróżnia się maści końskie rozgrzewające oraz chłodzące. Poznaj szczegółowe zastosowanie maści końskiej oraz przeciwwskazania.

Mieszanka ziół w moździerzu

Maść końska – czym jest?

Maść końska to ziołowy preparat stosowany zewnętrznie w przypadkach dolegliwości bólowych, obrzęków i stanów zapalnych, głównie w obrębie naszych mięśni i stawów. Maść wykazuje między innymi działanie: przeciwzapalne, przeciwbólowe, rozluźniające, antybakteryjne.

Wbrew mylącej nazwie, w składzie maści końskiej nie znajdziemy składników pochodzenia odzwierzęcego. Warto podkreślić, że jest to wyłącznie środek ziołowy. W takim razie, dlaczego maść określana jest mianem końskiej? Według wielu źródeł nazwa maści powiązana jest z jej dawnym zastosowaniem – łagodziła ona dolegliwości bólowe występujące u koni zaprzęgowych.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje maści końskiej przypisane do innych rodzajów dolegliwości: o działaniu rozgrzewającym oraz o działaniu chłodzącym. Maść możemy zakupić stacjonarnie w aptece lub w drogeriach internetowych, na przykład – https://www.drmaxdrogeria.pl/.

Warto wiedzieć, że maść końska może przydać się w naszej domowej apteczce również w przypadku silnego stresu, występujących migren czy zakwasów po ćwiczeniach fizycznych.

Maść końska rozgrzewająca – skład

W składzie maści końskiej rozgrzewającej znajdziemy między innymi:

  • wyciąg z krwawnika pospolitego – wykazuje działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, antybakteryjne;
  • wyciąg z rumianku pospolitego – charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi i antybakteryjnymi, rozkurcza również mięśnie gładkie;
  • wyciąg z arniki górskiej – ma działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, antybakteryjne, zapobiega powstawaniu zakrzepów żylnych, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, zmniejsza krwiaki, siniaki, obrzęki;
  • wyciąg z kozłka lekarskiego – wykazuje właściwości rozkurczające i uspokajające;
  • olejek eteryczny kamforowy – wykazuje szerokie zastosowanie dzięki właściwościom przeciwzapalnym, obkurczającym, pobudzającym układ krążenia, redukuje również bóle mięśni i stawów.

Uwaga: Skład poszczególnych maści może się różnić w zależności od producenta.

Maść końska rozgrzewająca – kiedy ją stosować?

Wiyzta u fizjoterapeuty
Maść końską rozgrzewającą stosuje się między innymi przy bólach kręgosłupa

Maść końska rozgrzewająca wywiera korzystny wpływ na krążenie krwi, ponieważ rozszerza ściany naczyń krwionośnych, zwiększa elastyczność naczyń i pozytywnie oddziałuje na ukrwienie tkanek. Po zastosowaniu maści krew zaczyna szybciej i swobodniej krążyć w żyłach i tętnicach, a miejsca, na które została zaaplikowana, zostają skutecznie rozgrzane. Maść łagodzi dolegliwości bólowe, a także skutecznie rozgrzewa ręce i stopy. Stosuje się ją w przypadkach:

  • bólów mięśni,
  • bólów stawów,
  • bólów kręgosłupa,
  • chorób zwyrodnieniowych,
  • nerwobóli,
  • zapalenia nerwu kulszowego,
  • artretyzmu,
  • problemów z krążeniem krwi.

Maść końska chłodząca – skład

Skład maści chłodzącej, tak jak w przypadku maści rozgrzewającej, może różnić się w zależności od producenta. Najczęściej jednak w maści końskiej chłodzącej występują:

  • wyciąg z kasztanowca zwyczajnego – łagodzi stany zapalne, wzmacnia ścianki żył i naczynia krwionośne, działa przeciwzakrzepowo i redukuje krwiaki;
  • wyciąg z miłorzębu japońskiego – rozszerza naczynia krwionośne, stosowany jest wspomagająco przy migrenach i zawrotach głowy;
  • wyciąg z mięty – wykazuje działanie znieczulające, może łagodzić bóle reumatyczne;
  • olejek eteryczny mentolowy – charakteryzuje się właściwościami przeciwobrzękowymi, znieczulającymi oraz skutecznie chłodzi;
  • olejek eteryczny eukaliptusowy – działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, rozszerza naczynia krwionośne, łagodzi dolegliwości powiązane z zapaleniem korzonków, zmniejsza skutki zmęczenia, zapewnia uczucie chłodu;
  • olejek eteryczny świerkowy – wykazuje działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, rozkurczowe na mięśnie gładkie oskrzeli, stosowany jest w leczeniu przeziębienia.

Maść końska chłodząca – jakie są jej właściwości?

Maść końska chłodząca – jak sama nazwa wskazuje – działa chłodząco, a także może zmniejszać miejscowe obrzęki kończyn i obrzęki związane z żylakami. Łagodzi tak zwane uczucie ciężkich nóg, dolegliwości bólowe mięśni i stawów oraz dolegliwości bólowe stanowiące następstwo urazów, stłuczeń, siniaków. To właśnie maść chłodząca stosowana jest przez sportowców po obciążającym wysiłku fizycznym, ponieważ zmniejsza nadmierne napięcie mięśni oraz przyspiesza proces regeneracji ciała.

Maść końska chłodząca może znaleźć zastosowanie także w leczeniu infekcji. Łagodzi ona współwystępujące objawy, takie jak: katar i zapchany nos, stan podgorączkowy i gorączka. Olejki eteryczne zawarte w maści wykazują silne działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.

Maść końska chłodząca stosowana jest również wspomagająco w leczeniu migreny.

Maść końska – jak ją stosować?

Maść końską najczęściej nakłada się bezpośrednio na skórę. Co więcej, znajduje ona również zastosowanie w aromaterapii oraz w pielęgnacji włosów.

Maść końska na skórę

Maść końską aplikuje się na skórę (maksymalnie trzy razy dziennie) w miejsce bólu, obrzęku lub występującego stanu zapalnego. Co ważne, maść stosuje się wyłącznie punktowo – nie zaleca się, aby pokrywać nią większe obszary ciała. Również jej wcieranie w skórę nie jest wskazane. Najlepiej pozostawić maść do całkowitego wchłonięcia.

Przy występowaniu gorączki lub kataru maść końską chłodzącą nakładamy w niewielkiej ilości na kark.

Uwaga: W rzadkich przypadkach stosowanie maści końskiej może być związane z występowaniem podrażnienia skóry lub reakcji alergicznej.

Uwaga: Aby maść końska jak najdłużej zachowała swoje właściwości lecznicze, zaleca się jej przechowywanie w temperaturze pokojowej.

Maść końska w aromaterapii

Mniej znanym zastosowaniem maści końskiej jest domowa aromaterapia, która między innymi pomoże w złagodzeniu towarzyszącego napięcia nerwowego oraz stresu. Jedną łyżkę stołową maści końskiej dodajemy do kąpieli.

Końska maść na włosy

Maść końska rozgrzewająca stosowana jest w roli wcierki na porost włosów. Maść poprawia krążenie krwi w obrębie skóry głowy, co w efekcie prowadzi do pobudzenia wzrostu cebulek włosowych. Co więcej, normalizuje również pracę gruczołów łojowych – zmniejszając przetłuszczanie kosmyków – oraz może hamować wypadanie włosów.

Wcierka z maści końskiej dość często prowadzi jednak do uporczywego pieczenia skóry głowy – zwłaszcza w przypadku, gdy borykamy się z podrażnieniami skalpu lub z łupieżem. Przed pierwszym użyciem należy przeprowadzić więc próbę uczuleniową. Jeżeli występuje ryzyko nadwrażliwości skóry głowy, to maść rozcieńcza się wodą w proporcjach łyżeczka maści na pięć łyżeczek ciepłej wody.

Preparat nakłada się na suchą skórę głowy, a za pomocą opuszków palców przeprowadza się delikatny masaż. Następnie maść należy zmyć pod strumieniem wody oraz przeprowadzić dalsze zabiegi pielęgnacyjne. 
Wcierkę aplikuje się raz lub maksymalnie dwa razy w tygodniu. Przy zaobserwowaniu negatywnych objawów i nadwrażliwości skóry głowy należy natychmiastowo przerwać kurację.

Uwaga: Zaleca się zastosowanie miesięcznej kuracji, po której powinna nastąpić przerwa na trzy miesiące.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania maści końskiej?

Maść końska nie powinna być stosowana przez osoby zmagające się z nadwrażliwością, bądź z uczuleniem na którykolwiek ze składników występujących w jej składzie. Ze względu na obecność ziół i olejków eterycznych zaleca się, aby przed pierwszym zastosowaniem maści na skórę przeprowadzić prosty test uczuleniowy. Wystarczy, że niewielką ilość produktu nałożymy na fragment skóry, na przykład na zgięciu łokcia, a następnie będziemy obserwować reakcje naszego organizmu. Jeżeli nie zauważymy pieczenia, swędzenia skóry, zaczerwienienia czy wysypki, to oznacza to, że reakcja alergiczna nie powinna u nas występować.

Uwaga: Pamiętajmy o tym, aby maść końską aplikować punktowo na bolące miejsca, a także nakładać jej cienką warstwę. Maścią nie należy smarować skóry w okolicach oczu, nosa i ust.

Maści końskiej nie aplikujemy również na skórę podrażnioną oraz na otwarte rany. Ewentualne stosowanie preparatu w czasie ciąży należy skonsultować z lekarzem.

Końska maść nie jest zalecana dla dzieci poniżej 12. roku życia.