Jak zbić gorączkę? Poznaj skuteczne sposoby

Gorączka może być jednym z objawów toczącej się infekcji, dlatego też nie powinniśmy lekceważyć zwłaszcza znacznie podwyższonej temperatury ciała. Jak zbić gorączkę domowymi sposobami? Jakie leki przeciwgorączkowe zastosować? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule.

Kobieta z bólem głowy i gorączką

Jakie są rodzaje i przyczyny występowania gorączki?

Gorączka to reakcja obronna naszego organizmu, która objawia się poprzez podwyższenie temperatury ciała do co najmniej 38°C. Przyjmuje się, że temperatura powyżej 40,5°C powoduje zaburzenia w ośrodkowym układzie nerwowym. Natomiast jeszcze wyższa temperatura ciała może doprowadzić do uszkodzenia tkanek organizmu oraz do zmian strukturalnych w mózgu. 

Gorączkę dzieli się na kilka rodzajów. Wyróżniamy: 

 • stan podgorączkowy – temperatura powyżej 37°C, 
 • gorączkę niską – temperatura pomiędzy 38°C a 38,5°C,
 • gorączkę umiarkowaną – temperatura pomiędzy 38,5°C a 39°C,  
 • gorączkę znaczną – temperatura pomiędzy 39°C a 40°C, 
 • gorączkę wysoką – temperatura pomiędzy 40°C a 41°C,
 • hiperpireksję – temperatura powyżej 41,1°C.

Gorączka najczęściej wynika z toczących się w organizmie stanów chorobowych, które wywoływane są poprzez:

 • wirusy, 
 • bakterie, 
 • pasożyty, 
 • reakcje alergiczne, 
 • stany zapalne
 • choroby autoimmunologiczne, 
 • choroby nowotworowe,
 • stosowanie niektórych grup leków: leki przeciwhistaminowe, leki neuroleptyczne, leki immunosupresyjne, antybiotyki. 

Jak gorączka wpływa na nasz organizm? Objawy 

Podwyższona temperatura ciała jest naturalną odpowiedzią organizmu na zagrożenie dla zdrowia. Niska i umiarkowana gorączka pozytywnie oddziałuje na układ odpornościowy, dzięki czemu w wielu przypadkach determinuje skrócenie czasu trwania choroby. Natomiast gorączka znaczna i wysoka może uszkadzać komórki nerwowe oraz przyspieszać pracę serca. Jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych oraz osób borykających się z chorobami układu krążenia. 

Gorączka oddziałuje na cały organizm. Wpływa na pracę naczyń krwionośnych, mięśni, wytwarzanie hormonów oraz na spalanie tkanki tłuszczowej. Wśród charakterystycznych objawów towarzyszących podwyższonej temperaturze ciała możemy wymienić: 

 • nadmierne zmęczenie i osłabienie, 
 • bóle głowy, 
 • bóle mięśni, 
 • występowanie dreszczy i tzw. gęsiej skórki, 
 • przyspieszenie akcji serca, 
 • apatię i brak apetytu, 
 • problemy z koncentracją, 
 • wzmożone pocenie się. 

Jak zbić gorączkę – metody farmakologiczne 

Leki przeciwgorączkowe wpływają nie tylko na obniżenie temperatury ciała, ale również na zwalczanie toczących się w organizmie stanów zapalnych. Wyjątek stanowią tutaj farmaceutyki zawierające paracetamol, które cechują się jedynie działaniem przeciwgorączkowym. 

Leki na gorączkę dostępne są bez recepty, jednak należy je stosować zgodnie z informacjami zawartymi na ulotce. Przekroczenie zalecanej dziennej dawki może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi i nie zapewni zwiększonej skuteczności danego farmaceutyku. 

Do substancji o działaniu przeciwgorączkowym należą: 

 • ibuprofen, 
 • paracetamol, 
 • kwas acetylosalicylowy, 
 • metamizol. 

Jak zbić gorączkę domowymi sposobami?

Czosnek, imbir, cebula na stole
W zbiciu gorączki pomogą nam m.in. naturalne napoje na bazie miodu i czosnku

Naturalne sposoby na obniżenie temperatury ciała możemy zastosować pomocniczo w terapii farmakologicznej lub zamiast substancji leczniczych w przypadku stanu podgorączkowego i gorączki niskiej. 

Zimne okłady i chłodna kąpiel

Już za czasów medycyny ludowej zimne okłady stosowane były w roli remedium na podwyższoną temperaturę ciała. Kompresy możemy zastosować na czoło, kark, łydki oraz okolice pachwin. Wystarczy, że bawełniany ręcznik zmoczymy w zimnej wodzie i przyłożymy go do skóry lub zastosujemy woreczek z lodem zawiniętym w ściereczkę. Okłady należy zmieniać maksymalnie co 15 minut do czasu, aż temperatura ciała ulegnie obniżeniu. 

W zbiciu gorączki pomoże nam również chłodna kąpiel. Szczególnie ważne jest, aby temperatura wody nie była niższa niż 3°C od temperatury ciała osoby chorej. W wodzie warto zanurzać się powoli, aby nie doprowadzić do zwiększenia przepływu krwi – wówczas grozi nam nasilenie gorączki.

Ziołowe napary 

Kolejnym domowym sposobem na zwalczanie gorączki jest stosowanie ziołowych naparów. Zalecamy sięgać po zioła, które wykazują działanie napotne. Należą do nich: szałwia, czarny bez, kwiat lipy, wiązówka błotna, krwawnik, kora wierzby, korzeń imbiru. 

Prozdrowotną herbatę możemy również posłodzić miodem – najlepiej lipowym, ponieważ cechuje się on działaniem antybakteryjnym i przeciwgorączkowym. Warto jednak wiedzieć, że miód powinniśmy dodawać jedynie do letniego naparu ziołowego, ponieważ ten produkt od pszczół traci swoje cenne właściwości w temperaturze powyżej 40°C. 

Przepis na napar z liści szałwii lekarskiej: Jedną łyżkę stołową ziela zalewamy szklanką wrzącej wody, a następnie przykrywamy i parzymy przez 20 minut. Na końcu przecedzamy. Napar spożywamy dwa razy dziennie. 

Przepis na napar z kwiatu lipy: Dwie łyżeczki kwiatów lipy zalewamy szklanką wrzącej wody i parzymy pod przykryciem przez maksymalnie 15 minut. Napar możemy stosować bez ograniczeń. 

Przepis na napar z ziela wiązówki błotnej: Jedną łyżkę ziela wiązówki błotnej dodajemy do szklanki gorącego mleka. Całość parzymy przez 20 minut, a na końcu przecedzamy. Napar wypijamy dwa razy dziennie.

Przepis na napar z mielonej kory wierzby: Pół łyżeczki mielonej kory zalewamy niewielką ilością gorącej wody. Po ostudzeniu wypijamy całość – wraz z pozostałościami proszku. Stosujemy maksymalnie sześć razy dziennie. 

Napoje z miodem, czosnkiem i cytryną 

Ciepłe mleko z miodem, czosnkiem i masłem to popularny i skuteczny napój o działaniu przeciwgorączkowym oraz antybakteryjnym. Na wyróżnienie zasługują zwłaszcza czosnek i miód, które uchodzą za naturalne antybiotyki zwalczające infekcje. Jak wykonać napój? Do szklanki ciepłego mleka dodajemy łyżkę stołową miodu, rozgnieciony ząbek czosnku oraz łyżeczkę masła. 

W obniżeniu temperatury ciała może również pomóc ciepła herbata z dodatkiem cytryny i miodu lub z niewielką ilością soku malinowego. Wystarczy, że tak jak zwykle zaparzymy czarną lub zieloną herbatę, a gdy przestygnie, to dodamy do niej łyżkę stołową miodu i plaster cytryny. 

Odpoczynek i nawodnienie organizmu 

W zwalczaniu toczących się infekcji oraz w obniżeniu temperatury ciała pomoże również odpoczynek, regeneracja i odpowiednia ilość snu. Zazwyczaj podczas choroby czujemy się zmęczeni oraz osłabieni. Nie powinniśmy więc na siłę zmuszać się do codziennych aktywności, ponieważ nie wpłynie to pozytywnie na nasz organizm. 

Zadbajmy o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu oraz o to, aby się zbytnio nie przegrzewać. Gorączce towarzyszy również wzmożone pocenie się, dlatego najlepiej spać pod bawełnianą pościelą i po każdym spoceniu przebierać się w świeżą piżamę. 

Przy podwyższonej temperaturze ciała istotne jest nawadnianie organizmu. Wypijajmy minimum trzy litry płynów – najlepiej wodę mineralną, ziołowe napary, ciepłe herbaty. Unikajmy kawy, napojów energetycznych oraz soków z dodatkiem cukru.