Herbata z cytryną – czy to szkodliwe połączenie? Sprawdzamy

Czy herbata z cytryną jest szkodliwa? W artykule odpowiadamy na to pytanie i sprawdzamy, czy zawartość glinu (aluminium) w herbacie rzeczywiście stanowi realne zagrożenie dla naszego zdrowia.

Znajomi pijący herbatę z kubków

Herbata z cytryną a zawartość glinu (aluminium)

W wielu źródłach połączenie herbaty i cytryny uchodzi za niekorzystne dla naszego zdrowia, zwłaszcza dla układu nerwowego, a także przedstawiane jest jako jeden z czynników prowadzących do rozwoju choroby Alzheimera. Skąd takie wnioski? W herbacie liściastej naturalnie występuje glin (aluminium), natomiast cytryna zawiera kwas cytrynowy zwiększający wypłukiwanie glinu z liści – wówczas aluminium przechodzi bezpośrednio do naparu. W przypadku połączenia glinu z kwaskiem cytrynowym powstaje związek o nazwie cytrynian glinu. To właśnie on charakteryzuje się wyższą przyswajalnością w organizmie. 

Uwaga: Glin, inaczej aluminium, to pierwiastek chemiczny, którego zawartość w glebie może przekraczać 100 gramów na kilogram. To czyni go trzecim najpowszechniej występującym pierwiastkiem w skorupie ziemskiej.

Warto wspomnieć o tym, że glin zawarty w liściach herbaty nie wchłania się dobrze w ludzkim organizmie, dlatego też spożywany wraz z herbatą zostanie dość szybko wydalony. Sok cytrynowy obniża pH herbaty, co sprzyja rozpuszczaniu w wodzie składników mineralnych.

Przeczytaj również: Czy kawa jest szkodliwa? 10 mitów

Herbata z cytryną – czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?

Herbata w filiżance
Czy glin zawarty w herbacie jest niebezpieczny?

Prawdą jest, że sięganie po herbatę z cytryną prowadzi do tego, że większe ilości glinu przedostają się do krwiobiegu. Jednak czy jest to niebezpieczne? Mimo że herbata stanowi jedno z głównych źródeł glinu w naszej diecie (glin występuje jeszcze np. w kakao, w kawie, w niektórych warzywach), to przekroczenie dopuszczalnej dawki glinu jest praktycznie niemożliwe. 

Według wytycznych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności bezpieczna dla zdrowia dawka glinu przyjmowana wraz z pożywieniem (tak zwane tolerowane tygodniowe pobranie glinu) wynosi 1 miligram na każdy kilogram masy ciała. Wypijając średnio trzy herbaty dziennie, pokrywamy około 25% zapotrzebowania organizmu osoby dorosłej na glin. Co więcej, ważną kwestią jest również samo wchłanianie aluminium z przewodu pokarmowego.

Mimo że dodatek cytryny poprawia wchłanianie aluminium, to i tak poziom wchłaniania jest bardzo niski – wynosi poniżej 1%. Warto także wspomnieć o tym, że tylko część glinu połączy się z kwasem cytrynowym, tworząc cytrynian glinu i przenikając do krwi.

Uwaga: W świetle aktualnej wiedzy naukowej podkreśla się, że herbata z cytryną nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia. Prawdą jest natomiast to, że nadmierne dawki glinu mogą wywoływać efekty toksyczne, zwłaszcza zagrażając funkcjonowaniu układu nerwowego.

Jak obniżyć poziom aluminium w herbacie z cytryną?

Jeżeli zależy nam na tym, aby obniżyć poziom glinu w herbacie, to wystarczy, że najpierw zaparzymy napar, następnie odcedzimy liście herbaty, a na końcu dodamy do niej cytryny.

Sprawdź: Czym jest kawa kuloodporna (bulletproof coffee)?

 

 

 

 


Bibliografia

https://zdrowie.pap.pl/dieta/herbata-z-cytryna-nie-szkodzi

https://swiezopalona.pl/blog/dlaczego-nie-powinno-sie-pic-herbaty-z-cytryna--czy-jest-szkodliwa-dla-zdrowia-