Czym jest kawa kuloodporna (bulletproof coffee)?

Na temat kawy kuloodpornej (ang. bulletproof coffee) współcześnie krąży wiele mitów dietetycznych. W artykule wyjaśnimy, jak ten rodzaj kawy wpływa na nasze zdrowie i czy rzeczywiście może przyczyniać się do utraty kilogramów masy ciała.

Bulletproof coffee na stole

Czym jest kawa kuloodporna?

Kawa kuloodporna, z języka angielskiego bulletproof coffee, to napój kawowy, który wykonuje się z kawy oraz ze źródeł kwasów tłuszczowych: z masła i oleju (najczęściej oleju kokosowego).

Nazwa bulletproof coffee została wymyślona przed przedsiębiorcę i blogera, Dave’a Aspreya, który stworzył własny przepis na bazie obserwacji zwyczajów kulinarnych mieszkańców Tybetu – Tybetańczycy sięgają po herbatę tybetańską doprawianą masłem oraz mlekiem jaków. W 2009 roku Asprey zamieścił na swoim blogu przepis na zmodyfikowany napój Tybetańczyków. Zamiast herbaty zastosował kawę, a mleko jaków zastąpił olejem kokosowym. Napój ten szybko zagościł w kawiarniach na całym świecie i również współcześnie cieszy się dużą popularnością.

Zapoznaj się: Czy kawa jest szkodliwa? 10 mitów

Jakie są zalety kuloodpornej kawy?

Poniżej przedstawiamy zalety spożywania kawy kuloodpornej.

Kawa kuloodporna zapewnia uczucie sytości

Wśród zalet bulletproof coffee przede wszystkim warto wymienić zapewnienie uczucia sytości. Wynika ono z tego, że w składzie tego napoju znajdziemy głównie kwasy tłuszczowe. Kawa kuloodporna stosowana jest więc zwłaszcza na diecie ketogenicznej. Dietetycy podkreślają jednak, że nie powinno się zastępować nią zwłaszcza pierwszego posiłku, czyli śniadania.

Kawa kuloodporna ułatwia przejście w stan ketozy na diecie ketogenicznej

Bulletproof coffee to popularny napój wśród osób stosujących dietę ketogeniczną, ponieważ pomaga zaadoptować organizm do metabolicznego stanu ketozy. Wówczas energia pozyskiwana jest z ketonów (przemian kwasów tłuszczowych), a nie z węglowodanów – tak jak ma to miejsce w jadłospisie opartym na piramidzie żywieniowej. Kawa nie tylko dostarcza dużej ilości tłuszczów, ale również (dzięki obecności oleju kokosowego) zwiększa produkcję ciał ketonowych w organizmie.

Kawa kuloodporna może poprawiać samopoczucie

Badania naukowe wskazują, że sięganie po kawę kuloodporną może łagodnie poprawić nasze samopoczucie. Wynika to z tego, że połączenie kofeiny i kwasów tłuszczowych w szybki sposób dostarcza do mózgu energię. Dzięki temu czujemy się pobudzeni, zmotywowani, odczuwamy, że nasza praca jest bardziej efektywna.

Kawa kuloodporna dodaje energii sportowcom

Bulletproof coffee stosowana jest przez osoby uprawiające sport ze względu na to, że kofeina może poprawiać ogólną wydolność organizmu, a kwasy tłuszczowe średniołańcuchowe dodatkowo podbijają uczucie pobudzenia.

Zapoznaj się: Zakwaszenie organizmu a kawa

Mity na temat kawy kuloodpornej

Olej kokosowy
Do kawy kuloodpornej dodaje się naturalny olej kokosowy

Poznaliśmy już główne zalety sięgania po kawę kuloodporną. Warto również wymienić najczęściej powielane mity.

Mit/Fakt: Kawa kuloodporna przyspiesza proces odchudzania

W wielu źródłach możemy spotkać się z określeniem, że bulletproof coffee wspomaga procesy redukcji kilogramów masy ciała. Niestety, samo sięganie po ten kawowy napój nie sprawi, że magicznie zaczniemy chudnąć. Owszem, kawa kuloodporna może wpłynąć na odchudzanie, ale jedynie w sytuacji, gdy będziemy stosować dietę ketogeniczną. Warto jednak zapoznać się z jej zasadami oraz zagrożeniami dla kondycji i zdrowia. Ten rodzaj żywienia nie jest zalecany przez lekarzy i dietetyków.

Mit: Kawa kuloodporna przeciwdziała cukrzycy

Spożywanie kawy kuloodpornej nie sprawi, że będziemy naturalnie zapobiegać rozwojowi cukrzycy. Ten mit powiązany jest również ze stanem ketozy, który przyczynia się do obniżenia stężenia glukozy we krwi. Jednak samo picie bulletproof coffee nie wprowadzi naszego organizmu w stan ketozy.

Mit: Kawa kuloodporna jest zdrowa

Kawa kuloodporna wcale nie zapobiega rozwojowi chorób cywilizacyjnych – tak jak głoszą niektóre źródła. Wręcz przeciwnie. Jak wspomnieliśmy, jest to napój wysokokaloryczny o dużej zawartości kwasów tłuszczowych, dlatego też regularne spożywanie bulletprooff coffee (np. zastąpienie nią dwóch lub trzech kubków klasycznej kawy dziennie) może przyczynić się do otyłości, nadwagi czy nawet pogorszyć nasz profil lipidowy.

Warto zaznaczyć, że olej kokosowy uchodzi za źródło nasyconych kwasów tłuszczowych, które niekorzystnie działają na nasz organizm, dlatego też zaleca się ich ograniczenie – ich dzienne spożycie nie powinno przekraczać 10% ogólnego zapotrzebowania kalorycznego w ciągu dnia.

Sprawdź: Czy można pić kawę w ciąży? Wyjaśniamy 

Jak przygotować kawę kuloodporną? Przepis

Do przygotowania kawy kuloodpornej w naszym domowym zaciszu potrzebujemy jedynie czterech składników (wody, kawy, masła, oleju kokosowego) oraz blendera.

Wykonanie: Parzymy dwie łyżeczki ulubionej kawy, do której dodajemy maksymalnie dwie łyżki stołowe masła i maksymalnie dwie łyżki stołowe oleju kokosowego. Wszystkie składniki blendujemy ze sobą do uzyskania jednolitej pianki. Możemy również dodać przyprawy, np. cynamon czy gałkę muszkatołową.

Przeczytaj: Kawa rozpuszczalna czy sypana? Podpowiadamy

 

Bibliografia

B. Toklu, V. Milne, M. Bella, Rise in Serum Lipids After Dietary Incorporation of „Bulletproof Coffee”, Journal of Clinical Lipidology, 2021