Fotelik samochodowy dla dziecka: jak z niego korzystać, czy spanie w foteliku jest zdrowe?

Jak bezpiecznie korzystać z fotelika samochodowego dla dziecka? Czy przebywanie w foteliku może wywierać wpływ na kształtowanie się wad postawy? Czy maluch powinien spać w foteliku również poza samochodem? Odpowiedzi na powyższe pytania zawarliśmy dla Was w artykule.

Śpiące niemowlę

Fotelik samochodowy to niezbędny element wyprawki dla naszego dziecka. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie maluszkowi bezpieczeństwa nie tylko w czasie jazdy autem, ale również podczas ewentualnego wypadku drogowego. Dlatego też szczególnie ważne jest, aby właściwie dobrać jego model i poznać podstawowe zasady użytkowania.

Podczas zakupu pod uwagę bierze się zwłaszcza wyniki testów zderzeniowych (wykonywane m.in. przez ADAC czy ANWB), rozmiar fotelika (powinien być dopasowany do wzrostu dziecka) czy obecność systemu Isofix. Nowoczesne modele mają również opcję wpięcia fotelika do stelaża wózka. Na rynku dostępny jest na przykład w pełni mobilny fotelik samochodowy Doona wyposażony w zintegrowane koła. Natomiast fotelik dla noworodka powinien zostać wyposażony w specjalną wkładkę, która stabilizuje ciało i głowę maluszka.

Fotelik samochodowy – jak bezpiecznie z niego korzystać?

Mimo że foteliki samochodowe są niezbędne do bezpiecznej podróży autem, to użytkowane w niewłaściwy sposób, mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie dziecka. Dlatego warto zapoznać się z podstawowymi informacjami i zalecaniami dotyczącymi korzystania z fotelików.

W pierwszych tygodniach życia najlepiej ograniczyć przemieszczanie się samochodem do niezbędnego minimum – dziecko nie powinno spędzać w foteliku samochodowym więcej niż pół godziny.

Lekarze podkreślają, że podczas podróży należy kontrolować zachowanie dziecka, a zwłaszcza sprawdzać, czy maluch normalnie oddycha i nie zsuwa się do przodu – głównie w przypadku niemowlaków. Dlaczego jest to takie ważne? Dziecko w foteliku przybiera pozycję, która zwiększa ryzyko tak zwanej asfiksji, czyli uduszenia. W konsekwencji może dojść do: niedoboru tlenu i problemów z oddychaniem, utraty przytomności, a nawet do śmierci.

Fotelik samochodowy kategorii 0-13 (do osiągnięcia wagi 13 kilogramów) należy montować tyłem do kierunku jazdy. Jeżeli chcemy przewozić dziecko na przednim siedzeniu, obok kierowcy, to dla jego bezpieczeństwa należy dezaktywować poduszkę powietrzną. Eksperci zalecają, aby fotelik montować na środku tylnej kanapy za pomocą systemu Isofix – fotelik zapina się za pomocą metalowych zaczepów, natomiast klasyczne pasy bezpieczeństwa nie są już potrzebne.

Podczas dłuższej jazdy autem pamiętajmy o regularnych postojach. Najlepiej wyjąć dziecko z fotelika, wówczas nie będzie przebywać wyłącznie w jednej pozycji.

Zapoznaj się: 5 najważniejszych potrzeb niemowląt

Czy dziecko powinno spać w foteliku samochodowym?

Dziecięce stopy
Fizjoterapeuci podkreślają, że jeżeli dziecko spędza dużo czasu w foteliku samochodowym lub w bujaczku, to może to oddziaływać na kształtowanie się wad postawy

Jeżeli dziecko zasnęło w foteliku, to po powrocie do domu najlepiej jest przenieść je od razu do łóżeczka. Dlaczego? W klasycznym foteliku samochodowym pozycja dziecka nie jest naturalna – miednica znajduje się zbyt wysoko, kręgosłup przyjmuje kształt litery „c” – przez co występuje zwiększone ryzyko rozwoju wad postawy w przyszłości.

Co więcej, dzieci rodzą się z tak zwaną asymetrią ułożeniową – układają swoje ciało w jeden sposób, który dominował podczas okresu życia płodowego. Asymetria powinna naturalnie wyrównywać się między 2. a 4. miesiącem życia. Natomiast w sytuacji, gdy dziecko dużo czasu spędza w foteliku samochodowym, leżaczku czy w bujaczku, to utrwala się niewłaściwe ułożenie ciała – z wygiętym kręgosłupem oraz z główką opadającą lub pochyloną na jedną stronę.

Pamiętajmy o tym, że noworodek nie jest w stanie samodzielnie zmienić tej pozycji, natomiast do konsekwencji utrwalonej asymetrii należą między innymi zaburzenia w rozwoju motorycznym dziecka (zaburzenia napięcia mięśni, opóźnienie reakcji odruchowych postawy ciała, w przyszłości trudności w podążaniu wzrokiem wzdłuż linii tekstu), a także – w późniejszym czasie – rozwój wad postawy. Najlepiej więc, aby noworodek oraz niemowlę jak najwięcej czasu spędzało na płaskim podłożu, które zapewni mu swobodę ruchu, czyli na przykład w wózku głębokim lub w swoim łóżeczku. Ważne jest również dostarczanie maluchowi tak zwanych doznań sensomotorycznych związanych z: odruchami wczesnodziecięcymi, utrzymywaniem równowagi, koordynacją, swobodnym poruszaniem się.

Kolejną kwestią jest tak zwany ułożeniowy syndrom płaskiej głowy (SPG). Po narodzinach główka noworodka jest miękka, dzięki czemu odpowiednio przystosowuje się do wielkości rosnącego mózgu. Niestety, wiąże się to również z tym, że głowa łatwo się odkształca. Fakt, że dziecko nie jest w stanie samodzielnie obracać główki, sprawia, że pojawia się na niej wypłaszczenie w miejscu, w którym głowa opiera się o podłoże. Właśnie dlatego zbyt długie przebywanie w foteliku samochodowym stanowi jedną z przyczyn SPG. Nieleczony syndrom płaskiej głowy może doprowadzić nie tylko do asymetrii twarzy, ale również do: problemów ze słuchem, pogorszenia wzroku, ucisku na mózg.

Wady postawy u dziecka – kiedy się kształtują?

Jako rodzice powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że wady postawy kształtują się u malucha już od pierwszych miesięcy jego życia.

  • Lordoza szyjna, czyli wygięcie szyjnego odcinka kręgosłupa do przodu, zaczyna się kształtować w 3. miesiącu życia – w momencie, gdy niemowlę podczas leżenia na brzuchu zaczyna dźwigać główkę.
  • Kifoza piersiowa, wygięcie piersiowego odcinka kręgosłupa ku tyłowi, kształtuje się w wyniku raczkowania, czyli pomiędzy 6. a 10. miesiącem życia.
  • Lordoza lędźwiowa, wygięcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa ku przodowi, również zaczyna się kształtować podczas raczkowania, a następnie pogłębia się w wyniku pierwszych prób utrzymania pozycji stojącej, a także podczas nauki chodu, czyli pomiędzy 10. a 18. miesiącem życia.

Przeczytaj: Jaka jest rola ojca w połogu?