Olej kokosowy na zęby – jakie daje efekty?

Czy warto stosować olej kokosowy na zęby? Czy wybieli on szkliwo? W jaki sposób wykonać domową pastę do zębów? Czy ssanie oleju kokosowego jest bezpieczne? W artykule znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania.

Pasta do zębów z oleju kokosowego w misce

Olej kokosowy na zęby – działanie 

Badania wskazują na to, że stosowanie oleju kokosowego w obrębie jamy ustnej może pozytywnie wpływać na stan naszego uzębienia oraz na higienę jamy ustnej. Wynika to z antybakteryjnych i antywirusowych właściwości oleju roślinnego. 

Wśród zalet stosowania oleju kokosowego na zęby, wymienia się: 

  • wzmocnienie szkliwa i zębów, 
  • wzmocnienie dziąseł, 
  • zahamowanie rozwoju próchnicy, 
  • łagodzenie stanów zapalnych dziąseł, 
  • eliminowanie problemu krwawiących dziąseł, 
  • likwidowanie nieświeżego oddechu, 
  • usuwanie płytki nazębnej, 
  • delikatne wybielanie zębów. 

Olej kokosowy zabija bakterie

W naszej jamie ustnej może bytować kilkaset gatunków bakterii, które doprowadzają do rozwoju próchnicy czy chorób dziąseł. Stosowanie oleju kokosowego w obrębie jamy ustnej usuwa z zębów szkodliwe bakterie, jednocześnie pozostawiając te, które wykazują pozytywne działanie. 
W porównaniu do profesjonalnych płynów do higieny olej kokosowy nie podrażnia jamy ustnej. 

Olej kokosowy pomaga przy nieświeżym oddechu 

Nieprzyjemny oddech w jamie ustnej powiązany jest również z bakteriami i może dotykać aż 50% populacji. Olej kokosowy wykazuje właściwości antybakteryjne, dzięki czemu pomoże w pozbyciu się źródła nieświeżego oddechu. 

Olej kokosowy zmniejsza płytkę nazębną 

Także odkładanie się płytki nazębnej na powierzchni szkliwa jest związane z aktywnością bakterii. W jamie ustnej rozkładają one resztki jedzenia, tym samym produkując kwas, który niszczy zęby i powoduje powstawanie ubytków. Regularne stosowanie oleju kokosowego zmniejsza więc płytkę nazębną oraz poprawia stan szkliwa.

Olej kokosowy redukuje stan zapalny 

Antybakteryjne właściwości oleju kokosowego przyczyniają się do redukowania stanu zapalnego dziąseł, objawiającego się: opuchnięciem, bólem, krwawieniem i zaczerwienieniem dziąseł. 

Olej kokosowy delikatnie wybiela zęby 

Olej kokosowy może w delikatny sposób wybielić nasze szkliwo. Nie powinniśmy jednak nastawiać się na spektakularne efekty, ponieważ wszystko zależy od stanu i koloru wyjściowego naszych zębów. Samo działanie wybielające opiera się przede wszystkim na eliminacji drobnych przebarwień wynikających z odkładania się płytki nazębnej. 

Sprawdź: Ksylitol w kosmetykach – jak działa na skórę i jamę ustną? 

Jak stosować olej kokosowy na zęby? 

Kobieta z olejem kokosowym w dłoniach
Z oleju kokosowego możemy wykonać naturalną pastę do zębów

Stosowanie oleju kokosowego w obrębie jamy ustnej nie jest skomplikowane. Z tłuszczu kokosowego możemy wykonać domową pastę do zębów. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest jednak regularne ssanie oleju. 

Przeczytaj również: Olej kokosowy w ciąży – 10 skutecznych zastosowań

Ssanie oleju kokosowego

Wystarczy, że nabierzemy jedną łyżkę stołową oleju, po czym rozpuścimy go w ustach. Następnym krokiem jest ssanie oleju przez maksymalnie 25 minut. Ważne jest, aby rozprowadzić go po całej jamie ustnej, czyli po zębach, dziąsłach, języku oraz podniebieniu. Na końcu resztki oleju kokosowego wypluwamy do kosza na śmieci.

Uwaga: Wypluwanie oleju do umywalki może spowodować zator w rurach. 

Pasta do zębów z oleju kokosowego 

Pasta do zębów z olejem kokosowym przede wszystkim pomoże w delikatnym wybieleniu zębów, ale również pozytywnie wpłynie na dziąsła. Jak ją przygotować? 

Będziemy potrzebować 6 łyżek stołowych organicznego, nierafinowanego oleju kokosowego oraz 6 łyżek stołowych sody oczyszczonej. Możemy również dodać olejek eteryczny, np. miętowy lub eukaliptusowy. Składniki mieszamy ze sobą i nakładamy na szczoteczkę do zębów. 

Pastę kokosową stosujemy tak jak klasyczną pastę do mycia zębów

Czy ssanie oleju kokosowego jest bezpieczne? 

Ssanie oleju kokosowego jest bezpieczne dla naszego zdrowia, pod warunkiem, że dostosujemy się do kilku prostych zasad. 

1. Olej należy ssać wyłącznie w pozycji stojącej ze względu na duże ryzyko zadławienia. 
2. Powinniśmy sięgać po olej kokosowy minimum godzinę po ostatnim posiłku. 
3. Połykanie oleju kokosowego szkodzi naszemu zdrowiu – połykamy wówczas nie tylko tłuszcz roślinny, ale również wszystkie bakterie, które bytowały w naszej jamie ustnej.
4. Po skończonym zabiegu ssania oleju kokosowego powinniśmy wypłukać jamę ustną. Możemy również umyć zęby. 
5. Zanim po zabiegu napijemy się lub zjemy posiłek, dla bezpieczeństwa możemy ponownie wypłukać jamę ustną. 
6. Jeżeli ssanie oleju przez 20 minut sprawia trudność, to można rozpocząć ten rytuał np. od ssania oleju przez okres 5 minut, a następnie stopniowo wydłużać ten czas. 
7. Dla lepszych efektów zaleca się stosowanie oleju kokosowego z samego rana, najlepiej na pusty żołądek. 
8. Zabieg ssania oleju kokosowego możemy powtarzać nawet kilka razy dziennie. 

Uwaga: W niektórych przypadkach olej kokosowy może powodować reakcję alergiczną. Objawia się ona pieczeniem lub obrzękiem jamy ustnej. Możliwe jest także występowanie nudności.

Uwaga: Stosowanie oleju kokosowego może poprawić stan naszego szkliwa, dziąseł oraz jamy ustnej, jednak nie zastąpi regularnych wizyt u stomatologa. 

 

 

 

Bibliografia

https://www.olejznatury.pl/olej-kokosowy-i-jego-wplyw-na-zeby-wszystko-co-powinnismy-wiedziec-o-takim-polaczeniu]

https://atria.com.pl/blog/artykul/olej-kokosowy