Zioła na hemoroidy – jak stosować?

Zioła na hemoroidy pomogą w leczeniu początkowego stadium choroby hemoroidalnej. Naturalne preparaty złagodzą świąd, pieczenie i ból w okolicach odbytu, a także poprawią stan naczyń krwionośnych. Jakie zioła wybierać? Jak wykonać domowe napary i nasiadówki? Przeczytajcie.

Rośliny na łące

Jakie są objawy hemoroidów? 

Hemoroidy to określenie powiększających się guzków krwawniczych zlokalizowanych w kanale odbytu. Wyróżnia się ich dwa rodzaje: hemoroidy wewnętrzne oraz hemoroidy zewnętrzne. Hemoroidy zewnętrzne – guzki krwawnicze wypadające na zewnątrz odbytu – stanowią już zaawansowane stadium choroby. 

Z występowaniem hemoroidów powiązane są charakterystyczne objawy, takie jak: 

  • krew obecna w stolcu, 
  • dolegliwości bólowe w okolicach odbytu, 
  • odczuwanie dyskomfortu, 
  • problemy z pełnym wypróżnieniem, 
  • świąd i pieczenie w okolicach odbytu, 
  • podrażnienia skóry. 

Jakie działanie wykazują zioła na hemoroidy?

Zioła na hemoroidy charakteryzują się działaniem: uszczelniającym naczynia krwionośne, przeciwzapalnym, znieczulającym miejscowo, przeciwbólowym, przeciwświądowym, ściągającym, przeciwbakteryjnym. Stosowane są wewnętrznie – w formie naturalnych naparów – lub zewnętrznie – w formie nasiadówek, okładów, maści i czopków. 

Zioła mają za zadanie: poprawić stan naczyń krwionośnych – wzmocnić je i uelastycznić – wpływać na krążenie krwi – zapobiegać jej krzepliwości i powstawaniu skrzepów – zmniejszać ból, świąd oraz stany zapalne. 

Do ziół, które wykorzystywane są w leczeniu hemoroidów, należą: 

  • kasztanowiec zwyczajny, 
  • oczar wirginijski, 
  • ruszczyk kolczasty, 
  • kora dębu, 
  • krwawnik pospolity, 
  • ziele nostrzyka, 
  • arnika górska.

Przeczytaj: Hemoroidy w ciąży – jak je leczyć, jak zapobiegać?

Zioła na hemoroidy – jak stosować?

Napar ziołowy w naczyniu
Z naturalnych ziół możemy wykonać napary do użytku zewnętrznego oraz wewnętrznego

Zioła na hemoroidy wykazują najskuteczniejsze działanie w momencie, gdy zaczniemy je stosować od razu po pojawieniu się objawów świadczących o rozwoju guzków krwawniczych. Zioła na hemoroidy mogą również stanowić wsparcie w leczeniu bardziej zaawansowanych stadiów choroby. 

Zaleca się, aby miejscowe leczenie hemoroidów nie trwało dłużej niż 10 dni. Jeżeli po tym czasie objawy będą się dodatkowo nasilać, to oznacza to, że należy skonsultować się z lekarzem. 

Miejscowe leczenie hemoroidów powinno trwać maksymalnie 10 dni. 

Nasiadówki polegają na zanurzaniu krocza w ciepłym wywarze przez około 15 minut – woda powinna sięgać do poziomu bioder, a jej optymalna temperatura wynosić 37 stopni Celsjusza. Po zakończonej nasiadówce najlepiej nie osuszać okolic odbytu i poczekać do ich naturalnego wyschnięcia. 

Przepis na wywar do nasiadówki: Do wykonania nasiadówki potrzebujemy od 10 do 20 gramów wybranego ziela, garnek oraz wodę. Ziele umieszczamy w garnku, a następnie zalewamy litrem wody. Całość gotujemy na wolnym ogniu przez 10 minut i na końcu odcedzamy. 

W leczeniu hemoroidów pomagają ziołowe nasiadówki. Krocze należy moczyć w ciepłym wywarze przez maksymalnie 15 minut. Temperatura wody nie powinna przekraczać 37 stopni Celsjusza. 

Prócz nasiadówek i doustnych naparów możemy również zastosować delikatne obmywanie okolic odbytu ziołowymi wyciągami. Polecamy zwłaszcza wywary z rumianku i nagietka lekarskiego oraz sok i miąższ z aloesu. Mają one na celu przede wszystkim łagodzić podrażnienia, zmniejszyć stan zapalny w obrębie odbytu, przyspieszyć gojenie mikrourazów oraz zadziałać ściągająco. Wystarczy, że w ziołowym wyciągu zamoczymy wacik kosmetyczny lub chusteczkę. Natomiast ziołowe maści na hemoroidy najlepiej stosować po każdym wypróżnianiu.

Sprawdź: Dieta przy hemoroidach – co jeść a czego unikać?

Zioła na hemoroidy – kasztanowiec zwyczajny 

Jedną z najpopularniejszych roślin wykorzystanych do naturalnego leczenia hemoroidów jest kasztanowiec zwyczajny. Ziele poprawia elastyczność, uszczelnia i zmniejsza kruchość naczyń włosowatych. Dodatkowo działa przeciwzapalnie, ściągająco oraz przeciwdziała powstawaniu skrzepów krwi. 

Z nasion oraz kory kasztanowca uzyskuje się czopki, żele oraz maści do stosowania zewnętrznego. W domowym zaciszu możemy zastosować również nasiadówki. Ziele zmniejszy dolegliwości związane z hemoroidami, takie jak świąd, ból oraz rozwój stanu zapalnego. 

Zioła na hemoroidy – oczar wirginijski

Liście i kora oczaru wirginijskiego wykazują działanie: ściągające, antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Oczar uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, a także pomaga regulować krążenie krwi. 

Wyciągi z oczaru wirginijskiego wykorzystywane są w zewnętrznym leczeniu hemoroidów – w postaci okładów oraz nasiadówek. 

Mając do wyboru liście lub korę oczaru wirginijskiego do leczenia hemoroidów, szczególnie zalecamy korę, ponieważ wykazuje silniejsze działanie ściągające i uszczelniające. Natomiast liście sprawdzają się do przemywania podrażnionej skóry i okolic oczu, a także przyspieszają procesy naprawcze tkanek. 

Zobacz: Hemoroidy po porodzie – jakie są ich przyczyny i jak je leczyć?

Zioła na hemoroidy – ruszczyk kolczasty 

Ruszczyk kolczasty działa przeciwzapalnie, wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne, oddziałuje na krążenie krwi, przeciwdziała obrzękom i skrzepom, ochrania naczynia krwionośne przed deformacjami oraz zapobiega wypadaniu hemoroidów na zewnątrz odbytu. 

Z ziela ruszczyka kolczastego możemy wykonać zdrowotny napar, który możemy stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie – delikatnie przemywając okolice odbytu. 

Przepis na napar (kłącze cięte): 1 łyżkę stołową kłączy delikatnie zwilżamy spirytusem (70%), a po 5 minutach zalewamy szklanką zimnej wody. Całość przelewamy do garnka, doprowadzamy do wrzenia, a następnie gotujemy na wolnym ogniu przez około 40 minut. Na końcu przecedzamy. Napar dzielimy na 4 porcje, które wypijamy w ciągu dnia. 

Przepis na napar (kłącze mielone): 1 łyżeczkę ziela zalewamy szklanką wrzącej wody, przykrywamy i parzymy przez 15 minut. Napar wypijamy 2 razy dziennie.

Przeciwwskazania: Napar do użytku wewnętrznego nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Ruszczyk może nasilać działanie dwóch substancji: efedryny oraz pseudoefedryny. Osłabia również działanie leków hipotensyjnych. 

Zioła na hemoroidy – kora dębu 

W leczeniu hemoroidów wykorzystywany jest wywar z kory dębu. Nasiadówki z kory dębu zmniejszają przepuszczalność naczyń włosowatych, obkurczają ściany naczyń i hamują krwawienia, pomagają w utrzymaniu prawidłowego pH skóry w okolicach odbytu. Dąb wykazuje również działanie odkażające oraz przeciwbakteryjne. 

Przeczytaj: Sport a hemoroidy – czy istnieją ćwiczenia na hemoroidy?

Zioła na hemoroidy – krwawnik pospolity 

Z ziela i kwiatów krwawnika pospolitego możemy wykonać prozdrowotne nasiadówki, które cechują się właściwościami przeciwzapalnymi, ściągającymi oraz przeciwkrwotocznymi. Dzięki temu krwawnik łagodzi stany zapalne skóry oraz hamuje krwawienia z naczyń włosowatych. 

Zioła na hemoroidy – ziele nostrzyka 

Ziele nostrzyka może być stosowane zarówno zewnętrznie, jak i zewnętrznie. Poprawia przepływ krwi, zmniejsza również jej krzepliwość i wzmacnia naczynia żylne. Dodatkowo łagodzi obrzęki, regeneruje naskórek i przyspiesza procesy gojenia ran. 

Przepis na napar: 1 łyżkę stołową ziela zalewamy szklanką wrzącej wody. Następnie parzymy pod przykryciem przez około 30 minut. Po upływie tego czasu napar przecedzamy. Wypijamy go 2-3 razy dziennie w porcji po 0,5 szklanki. 

Przeciwwskazania: Naparu nie powinny stosować kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią, osoby borykające się z niewydolnością wątroby lub nerek. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe. 

Uwaga: Ziele nostrzyka może być stosowane doustnie maksymalnie przez okres 2-3 tygodni. Przedłużenie okresu leczenia może skutkować: uszkodzeniem nerek, uszkodzeniem wątroby, bólami brzucha, zawrotami głowy, nudnościami, krwawieniami wewnętrznymi. 

Zioła na hemoroidy – arnika górska 

Kolejną rośliną wykorzystywaną do zewnętrznego leczenia hemoroidów jest arnika górska. Łagodzi ona stany zapalne, uelastycznia naczynia włosowate, zapobiega powstawaniu zakrzepów żylnych. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwbakteryjne. 

Arnikę górską możemy stosować wyłącznie zewnętrznie – w użytku wewnętrznym może powodować silne zatrucie. 

Przepis na wywar z kwiatów arniki górskiej: 1 łyżkę stołową ziela zalewamy 1 szklanką wrzącej wody. Następnie przykrywamy i pozostawiamy na 30 minut. Na końcu przecedzamy. 

 

 

Bibliografia 

I. Matławska, Leki roślinne w terapii guzków krwawniczych odbytu, Postępy Fitoterapii, 2002

M. Kołodziejczak, Zachowawcze leczenie choroby hemoroidalnej, Medycyna Rodzinna, 2011

M. Treben, Apteka Pana Boga. Porady i praktyka stosowania ziół leczniczych 2001