Sport a hemoroidy – czy istnieją ćwiczenia na hemoroidy?

Dlaczego regularna aktywność fizyczna zapobiega powstawaniu guzków krwawniczych? Czy istnieją ćwiczenia na hemoroidy? Jakich rodzajów aktywności unikać? Jakie ćwiczenia fizyczne zalecane są dla osób, które borykają się z hemoroidami? Przeczytajcie.

Aktywność fizyczna

Siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej a hemoroidy

Wśród przyczyn powstawania hemoroidów, czyli guzków krwawniczych, wymieniane są m.in.: nieodpowiednio zbilansowana dieta, siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej. Są więc to czynniki, na które mamy bezpośredni wpływ. Długie godziny spędzone w pozycji siedzącej sprawiają, że odcinki jelita grubego są mocno uciskane. To z kolei prowadzi do zaburzeń odpływu krwi w obrębie naczyń żylnych, do ich uszkodzeń oraz do powstawania hemoroidów.

Dane statystyczne wskazują, że z hemoroidami często borykają się kobiety w ciąży, osoby po 50. roku życia, a także osoby zmagające się z nadwagą, otyłością, skłonnością do zaparć oraz prowadzące siedzący tryb życia.

Jakie ćwiczenia fizyczne są zalecane na hemoroidy?

Aktywność fizyczna u osób z nadwagą
Zwłaszcza osoby zmagające się z otyłością i nadwagą powinny regularnie uprawiać sport

Warto wiedzieć, że specjalistyczne ćwiczenia na hemoroidy tak naprawdę nie istnieją. Wiemy natomiast, jakich rodzajów aktywności unikać, a także, jakie są wskazane w przebiegu guzków krwawniczych.

Uprawianie sportu i sama aktywność fizyczna są kluczowe przede wszystkim w profilaktyce i zapobieganiu rozwojowi hemoroidów. Ćwiczenia naturalnie wspierają nasz metabolizm i zmniejszają ryzyko występowania zaparć. Z kolei zaparcia negatywnie oddziałują na stan naszych guzków krwawniczych – wzrasta wówczas ryzyko ich uszkodzenia, natomiast parcie na stolec wiąże się również z dolegliwościami bólowymi.

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, regularna aktywność fizyczna między innymi zapobiega powstawaniu zaparć. Co więcej, osoby borykające się z hemoroidami również mogą, a wręcz powinny, uprawiać sport. Zalecane są takie formy aktywności, jak:

  • spacery,
  • marszobiegi,
  • pływanie,
  • bieganie,
  • fitness (z wyłączeniem ćwiczeń siłowych oraz tabaty),
  • gra w tenisa,
  • gra w badmintona.

Dla osób zmagających się z hemoroidami szczególnie polecane są joga i pilates. Pamiętajmy jednak o tym, aby stale obserwować sygnały płynące z naszego organizmu. Jeżeli w czasie wykonywania ćwiczeń odczuwamy ból i dyskomfort w okolicach odbytu, to powinniśmy z nich zrezygnować. Bez względu na to, jaką formę aktywności fizycznej wybierzemy, powinniśmy unikać napinania mięśni odbytu.

Uwaga: Prócz aktywności fizycznej ważną rolę w zapobieganiu hemoroidom odgrywają ćwiczenia zwiększające siłę mięśni dna miednicy, czyli tak zwanych mięśni Kegla.

Sprawdź: Nasiadówki na hemoroidy – jak je wykonać? Podpowiadamy

Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy?

Jeżeli do tej pory nie ćwiczyliśmy mięśni dna miednicy, to powinniśmy zacząć od krótkich, ale regularnych treningów. Ważne jest, aby rozluźnienie mięśni trwało tyle samo, co ich napięcie. Ćwiczenia możesz wykonywać zarówno w pozycji siedzącej, jak i leżącej. Poniżej przedstawimy najprostsze ćwiczenie.
Na początku przeprowadźmy krótkie rozpoznanie tak zwanych mięśni Kegla. Podczas oddawania moczu starajmy się zatrzymać jego strumień. Właśnie w tym momencie napinamy mięśnie dna miednicy.

Uwaga: Podczas oddawania moczu nie powinno się zaciskać mięśni dna miednicy. Jest to jedynie jednorazowa sytuacja, dzięki której poznamy mniej więcej lokalizację mięśni oraz ich działanie.

Podczas ćwiczeń mięśni Kegla postarajmy się rozluźnić oraz miarowo oddychać. W pozycji siedzącej zaciskamy mięśnie przez 5 sekund, a następnie rozluźniamy je na kolejne 5 sekund. Prawidłowo powinniśmy wykonywać od 10 do 15 serii trzy razy dziennie.

Przeczytaj również: Zioła na hemoroidy – jak stosować?

Sport a hemoroidy – jakich ćwiczeń fizycznych unikać?

Prawdą jest, że niektóre rodzaje aktywności fizycznej mogą przyczyniać się do rozwoju guzków krwawniczych. Wymienia się wśród nich:

  • jazdę na rowerze,
  • jazdę konną,
  • ćwiczenia siłowe.

Podczas podnoszenia ciężarów do pracy mocno angażujemy mięśnie brzucha, tym samym wpływając na wzrost ciśnienia krwi w naczynia włosowatych występujących w okolicach odbytu. Ćwiczenia siłowe nie tylko zwiększają więc ryzyko rozwoju hemoroidów, ale także narażają nas na ich pęknięcie czy powiększanie się.

Przy problemach z guzkami krwawniczymi nie są zalecane przysiady ani ćwiczenia z zatrzymywaniem oddechu – wpływają one na wzrost ciśnienia w jamie brzusznej.

W przypadku występowania guzków krwawniczych nie są zalecane również takie ćwiczenia jak:

  • wszelkiego rodzaju wyciskanie ciężarów,
  • martwy ciąg,
  • wiosłowanie,
  • podciąganie się na drążku,
  • brzuszki,
  • pombki,
  • plank (deska).

Zobacz: Domowe sposoby na hemoroidy – czy są skuteczne? Sprawdzamy

 

 

 


Bibliografia

https://strongo.pl/strefa-zdrowia/hemoroidy-a-wysilek-fizyczny-jakich-cwiczen-unikac/

https://wylecz.to/uklad-pokarmowy/hemoroidy-a-aktywnosc-fizyczna-jak-wysilek-wplywa-na-hemoroidy/