Nasiadówki na hemoroidy – jak je wykonać? Podpowiadamy

Stosowanie nasiadówek na hemoroidy to sprawdzony sposób łagodzenia objawów towarzyszących guzkom krwawniczym. W jaki sposób wykonuje się nasiadówki? Po jakie zioła sięgać? Jakie są efekty domowych nasiadówek na hemoroidy? Przeczytajcie.

Zioła na nasiadówki

Nasiadówki na hemoroidy – na czym polegają?

Nasiadówki na hemoroidy stosowane były już za czasów medycyny ludowej. Przede wszystkim są skuteczną metodą walki z pierwszymi objawami hemoroidów oraz wspierają naszą higienę. Jednak, co ważne, miejscowe leczenie guzków krwawniczych nie powinno trwać dłużej niż 10 dni. Jeżeli po upływie tego czasu nadal będą towarzyszyć nam niepokojące objawy, na przykład takie jak pieczenie czy krwawienia z odbytu, to należy skonsultować się z lekarzem.

Obszar działania nasiadówek uzależniony jest użytych surowców. Lecznicze nasiadówki przy problemie hemoroidów wykonuje się z:

  • krwawnika pospolitego,
  • kory dębu,
  • kasztanowca zwyczajnego,
  • oczaru wirginijskiego,
  • rumianku pospolitego.

Nasiadówki na hemoroidy polegają na zanurzaniu krocza w ciepłym wywarze – co ważne, wywar nie może być zbyt gorący. Nasiadówka powinna trwać przez około 15 minut, natomiast optymalna temperatura wody nie przekraczać 37 stopni Celsjusza. Starajmy się zanurzać krocze w wywarze w taki sposób, aby woda sięgała nam do poziomu bioder.

Działanie podwyższonej temperatury wody ułatwia również rozkurcz mięśnia zwieracza odbytu, tym samym zmniejszając ciśnienie krwi w naczyniach włosowatych i łagodząc objawy towarzyszące chorobie hemoroidalnej.

Uwaga: Nasiadówki powinniśmy wykonywać kilka razy dziennie – zwłaszcza po każdym wypróżnianiu.

Lekarze zalecają, aby po wykonanej nasiadówce nie osuszać okolic odbytu, tylko poczekać do ich naturalnego wyschnięcia. Jeżeli natomiast nie mamy na to czasu, to skorzystajmy z miękkiego ręcznika, który delikatnie dociśniemy do okolic odbytu.

Zapoznaj się: Zioła na hemoroidy – jak stosować?

Nasiadówki na hemoroidy z krwawnika pospolitego

Nasiadówki na hemoroidy możemy wykonywać z wywaru pozyskiwanego z ziela i kwiatów krwawnika pospolitego. Roślina wykazuje działanie:

  • ściągające,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwkrwotoczne,
  • łagodzące stany zapalne skóry,
  • hamujące krwawienia z naczyń włosowatych.

Przepis na nasiadówkę z krwawnika pospolitego: garść suszonego ziela krwawnika pospolitego umieszczamy w garnku oraz zalewamy litrem wody. Całość doprowadzamy do wrzenia, a następnie gotujemy na wolnym ogniu przez około 20 minut. Na końcu wywar dodajemy do wody.

Sprawdź: Hemoroidy po porodzie – jakie są ich przyczyny i jak je leczyć?

Nasiadówki na hemoroidy z kory dębu

Wywar z kory dębu skutecznie pomoże nam złagodzić objawy towarzyszące hemoroidom. Zawiera on między innymi: kwasy fenolowe, garbniki, triterpeny oraz flawonoidy. 

Nasiadówki z kory dębu:

  • zmniejszają przepuszczalność naczyń włosowatych,
  • działają antybakteryjnie,
  • działają odkażająco,
  • obkurczają ściany naczyń włosowatych,
  • hamują krwawienia z odbytu,
  • pomagają w utrzymania prawidłowego pH skóry okolic odbytu.

Uwaga: Nasiadówki z kory dębu nie są zalecane dla osób z oparzeniami skóry w okolicach krocza.

Przepis na nasiadówkę z kory dębu: 5 łyżek stołowych rozdrobnionej kory dębu dodajemy do garnka i zalewamy dwoma litrami wody. Całość doprowadzamy do wrzenia, a następnie gotujemy na wolnym ogniu przez 10 minut. Wywar dodajemy do przegotowanej wody.

Przeczytaj również: Dieta przy hemoroidach – co jeść a czego unikać?

Nasiadówki na hemoroidy z kasztanowca zwyczajnego

Papier toaletowy z igłami
Nasiadówka z ziela kasztanowca zwyczajnego złagodzi między innymi pieczenie w okolicach odbytu

Stosując nasiadówki z ziela kasztanowca zwyczajnego, możemy złagodzić takie dolegliwości jak:

  • ból okolic odbytu,
  • świąd i pieczenie okolic odbytu,
  • dalszy rozwój stanu zapalnego.

Dzieje się tak, ponieważ wywar z kasztanowca zawiera cenne składniki: flawonoidy, garbniki, związki kumarynowe, saponiny. Kasztanowiec zwyczajny oddziałuje przeciwzapalnie i ściągająco. Poprawia elastyczność naczyń włosowatych, a także uszczelnia i zmniejsza ich kruchość. Przyjmuje się, że przeciwdziała również powstawaniu skrzepów krwi.

Przepis na nasiadówkę z kasztanowca zwyczajnego: od 10 do 20 gramów surowca umieszczamy w garnku i zalewamy litrem wody. Następnie doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na wolnym ogniu przez około 10 minut. Całość przecedzamy, a na końcu dodajemy do wody w wannie lub w misce.

Nasiadówki na hemoroidy z oczaru wirginijskiego

W łagodzeniu objawów występujących przy guzkach krwawniczych pomoże również nasiadówka wykonana z liści lub kory oczaru wirginijskiego. Wybierając pomiędzy liśćmi a korą, dla osób borykających się z hemoroidami polecana jest zwłaszcza kora – ze względu na działanie uszczelniające naczynia włosowate oraz ściągające. Liście oczaru wirginijskiego łagodzą natomiast podrażnione okolice odbytu, działają antybakteryjnie i przyspieszają procesy naprawcze tkanek.

Przepis na nasiadówkę z oczaru wirginijskiego: od 10 do 20 gramów ziela dodajemy do garnka i zalewamy litrem wody. Po doprowadzeniu do wrzenia mieszankę gotujemy na wolnym ogniu przez 10 minut, odcedzamy i wlewamy do przegotowanej wody.

Zobacz: Domowe sposoby na hemoroidy – czy są skuteczne? Sprawdzamy

Nasiadówki z rumianku pospolitego na hemoroidy

Nasiadówki możemy wykonać również z kwiatów rumianku pospolitego – zalecane są one szczególnie dla kobiet w ciąży, które w czasie oczekiwania na dziecko borykają się hemoroidami. Nasiadówki z rumianku wykazują działanie przeciwzapalne oraz łagodzą podrażnienia okolic odbytu.

Uwaga: Nasiadówkę z rumianku pospolitego możemy przygotować na dwa sposoby. Jeżeli nie dysponujemy suszonymi kwiatami rumianku, zamiast nich możemy skorzystać z saszetek gotowej herbaty rumiankowej.

Przepis na nasiadówkę z kwiatów rumianku pospolitego: garść kwiatów rumianku pospolitego zalewamy dwoma litrami wrzącej wody. Całość przykrywamy i pozostawiamy do zaparzenia na 10-15 minut. Na końcu wywar dodajemy do przegotowanej wody.

Przepis na nasiadówkę z herbaty rumiankowej: 3 saszetki herbaty rumiankowej zalewamy w 2-3 szklankach gorącej wody. Całość przykrywamy i pozostawiamy do naciągnięcia na 15 minut, a na końcu wlewamy do przegotowanej wody.

Przeczytaj: Sport a hemoroidy – czy istnieją ćwiczenia na hemoroidy?

 

 

 

 

 

 

Bibliografia

https://wylecz.to/uklad-pokarmowy/nasiadowki-domowe-sposoby-na-hemoroidy/

https://gemini.pl/poradnik/artykul/jak-przygotowac-nasiadowke/

https://organis.pl/krwawnik-pospolity/

https://zywienie.medonet.pl/produkty-spozywcze/kora-debu-wlasciwosci-i-zastosowanie-jak-przygotowac-napar-z-kory-debu/76jys9t

https://krokdozdrowia.com/rumianek-lekiem-na-hemoroidy/