Domowe sposoby na hemoroidy – zadbanie o higienę
Borykając się z hemoroidami, powinniśmy przede wszystkim zadbać o higienę okolic odbytu. Dlaczego? Powiększanie się guzków krwawniczych sprzyja rozwojowi stanu zapalnego (skóry i błony śluzowej), a także podrażnieniom tej wrażliwej okolicy. Zaleca się więc, aby po każdej defekacji przemyć odbyt ciepłą wodą lub zastosować nasiadówkę. Należy również sięgać po miękki papier lub po łagodne chusteczki nawilżane.
Domowe sposoby na hemoroidy – ziołowe nasiadówki
Najpopularniejszym i jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów na hemoroidy jest przeprowadzanie ziołowych nasiadówek. Na czym one polegają?
Na początku wykonujemy wywar na przykład z: kasztanowca zwyczajnego, oczaru wirginijskiego, kory dębu, szałwii, rumianku pospolitego, krwawnika pospolitego. Następnie dodajemy go do ciepłej wody – optymalna temperatura nie powinna przekraczać 37 stopni Celsjusza. Kolejnym krokiem jest zamoczenie krocza (w wannie, w misce lub w innym naczyniu) w taki sposób, aby woda sięgała nam do okolic bioder. Nasiadówka powinna trwać maksymalnie 15 minut. Na końcu pozostawiamy krocze do naturalnego wyschnięcia. Jeżeli nie mamy na to czasu, to delikatnie wycieramy okolice odbytu za pomocą miękkiego ręcznika. Zabieg powtarzamy kilka razy dziennie, najlepiej po każdym wypróżnieniu.
Nasiadówki ziołowe wykazują działanie:
- przeciwbólowe,
- przeciwzapalne,
- ściągające,
- łagodzące,
- przeciwbakteryjne,
- uszczelniające naczynia krwionośne,
- przeciwzakrzepowe.
Domowe sposoby na hemoroidy – kąpiele z olejkami eterycznymi
Zamiast nasiadówek możemy również zastosować kąpiele z olejkami eterycznymi o działaniu: przeciwbólowym, przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym. Do grona takich olejków należą między innymi: olejek rozmarynowy, olejek lawendowy, olejek cytrynowy oraz olejek jałowcowy.
Domowe sposoby na hemoroidy – okłady lodowe
Okłady z kostek lodu doraźnie pomogą nam zniwelować ból towarzyszący hemoroidom oraz zmniejszą występujące obrzęki – dzięki temu ułatwią wypróżnienie. Wystarczy, że kostkę lodu owiniemy w chusteczkę, papier toaletowy lub w ręcznik. Nigdy nie przykładamy lodu bezpośrednio do skóry lub błony śluzowej w obrębie odbytu.
Okład z soku z cebuli oraz okłady ziołowe
Kolejnym domowym sposobem, który doraźnie złagodzi dolegliwości bólowe przy hemoroidach, jest okład z soku z cebuli – powstaje on po ugotowaniu warzywa. Wystarczy, że do soku dodamy dwie krople oliwy z oliwek. Wacik kosmetyczny nasączamy mieszanką oraz przykładamy do okolic odbytu.
Okłady możemy wykonać również z wyciągów ziołowych, wykonanych z takich ziół jak: skrzyp polny, rumianek, nagietek lekarski, kora dębu.
Miód na hemoroidy
Miód stosowany jest nie tylko w naturalnej medycynie, ale również w przemyśle kosmetycznym. Ten produkt od pszczół wykazuje działanie: antybakteryjne, przeciwzapalne, łagodzące. Smarując więc okolice odbytu miodem, doraźnie złagodzimy objawy towarzyszące chorobie hemoroidalnej.
Domowe sposoby na hemoroidy – dieta
Odpowiednio zbilansowana dieta pomoże nam zapobiegać rozwojowi choroby hemoroidalnej. Bardzo często w naszym jadłospisie brakuje naturalnych źródeł błonnika pokarmowego, dominują natomiast kwasy tłuszczowe oraz węglowodany proste. To właśnie błonnik pokarmowy ułatwia wypróżnianie oraz zapobiega zaparciom. Natomiast same zaparcia to jeden z czynników warunkujących rozwój hemoroidów.
Do jadłospisu włączmy więc: warzywa, owoce, soki owocowo-warzywne, pieczywo pełnoziarniste, makarony pełnoziarniste, brązowy ryż, nasiona i pestki, orzechy. Nie zapominajmy także o nawodnieniu organizmu. Za absolutne minimum uchodzi wypijanie około dwóch litrów płynów dziennie. Najlepiej jest sięgać po niegazowaną wodę mineralną lub po ziołowe herbaty.
Dieta na hemoroidy wyklucza między innymi takie produkty jak: czekolada i inne słodycze, dania o dużej zawartości kwasów tłuszczowych, alkohol, ostre przyprawy, mocna kawa, mocna herbata, żywność powodująca wzdęcia (prócz wymienionych wyżej słodyczy i potraw tłustych będą to również niektóre warzywa, świeże owoce, owoce suszone i owoce z puszki).
Zapoznaj się: Hemoroidy po porodzie – jakie są ich przyczyny i jak je leczyć?
Domowe sposoby na hemoroidy – aktywność fizyczna oraz dobre nawyki toaletowe
Aktywność fizyczna również stanowi ważną część działań profilaktycznych zapobiegających hemoroidom. To właśnie siedzący tryb życia i brak ruchów zwiększają ryzyko choroby hemoroidalnej. Wystarczy, że codziennie poświęcimy minimum 30 minut na ruch, aby poprawić pracę jelit. Nie musimy od razu zapisywać się na fitness czy siłownię. Wystarczą szybsze spacery na świeżym powietrzu, bieganie czy jazda na rowerze.
Pod hasłem dobre nawyki toaletowe kryje się natomiast:
- dbanie o regularne wypróżnianie,
- brak długiego przesiadywania na sedesie,
- wypróżnianie się zawsze, gdy odczuwamy taką potrzebę,
- unikanie parcia na stolec,
- prawidłowa higiena okolic intymnych.
Domowe sposoby na hemoroidy – maści, czopki i żele apteczne
Jeżeli opisane wyżej naturalne sposoby na hemoroidy nie łagodzą towarzyszących nam dolegliwości, to dobrym rozwiązaniem będzie udanie się do apteki. Bez recepty możemy zakupić maści, żele i czopki o działaniu: przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym, przeciwbólowym, przeciwbakteryjnym. Dodatkowo zawierają one substancje o właściwościach wzmacniających i uszczelniających naczynia krwionośne, a także poprawiające przepływ krwi.
Preparaty dostępne w aptece najczęściej zawierają w swoim składzie:
- wyciąg z kasztanowca,
- wyciąg z nagietka lekarskiego,
- diosminę,
- hydrokortyzon,
- lidokainę.
Zobacz: Hemoroidy w ciąży – jak je leczyć, jak zapobiegać?
Bibliografia
https://www.aptelia.pl/czytelnia/a405-Czy_warto_stosowac_miod_na_hemoroidy