Jakie są rodzaje wózków spacerowych?
Wózki spacerowe, określane potocznie jako spacerówki, mogą być wyposażone w różne rodzaje siedzisk. Rodzice mają do wyboru przede wszystkim:
- wózek spacerowy klasyczny – jego siedzisko rozkładane jest na płasko, brak możliwości przepięcia przodem lub tyłem do kierunku jazdy, ma regulowane oparcie i podnóżek;
- wózek spacerowy z siedziskiem przepinanym – możliwość przepinania siedziska tak, aby dziecko jechało przodem lub tyłem;
- wózek spacerowy kubełkowy – konstrukcja wózka jest całkowicie płaska, istnieje możliwość regulacji oparcia, siedzenia oraz podnóżka.
Na rynku dostępne są również:
- spacerówki 3 w 1;
- spacerówki trójkołowe;
- spacerówki typu parasolka.
Warto podkreślić, że zwłaszcza współczesne modele wózków spacerowych wyposażone są w siedziska przepinane, a także w lekki, składany stelaż. Nowoczesne spacerówki oferuje między innymi producent wózków dla dzieci – Marko-Baby.
Spacerówka kubełkowa – czy jest zdrowa?
Spacerówka kubełkowa wzbudza kontrowersje wśród rodziców. Wynika to z tego, że w klasycznej spacerówce dziecko ma możliwość zmiany swojej pozycji oraz swobodnego przekręcenia się na bok lub na brzuch. Natomiast w wózku spacerowym kubełkowym ciało maluszka ułożone jest w pozycji zbliżonej do tej, którą przybiera w foteliku samochodowym. Co ważne, nie zmienia się ułożenie pleców względem bioder, a przy regulacji siedziska do pozycji leżącej, nogi skierowane są ku górze.
Fizjoterapeuci zalecają wózki spacerowe kubełkowe w przypadku, gdy dziecko zmaga się z problemami dotyczącymi rozwoju kręgosłupa. Natomiast według niektórych specjalistów spacerówka kubełkowa może oddziaływać na powstawanie wad postawy. Tak więc nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy wózek spacerowy kubełkowy będzie odpowiednim wyborem dla naszego dziecka.
Przeczytaj także: Pierwsza kąpiel noworodka – najważniejsze zasady
Kiedy wprowadzić wózek spacerowy?
Pierwszym pojazdem maluszka jest wózek głęboki, określany również jako gondolowy, w skrócie gondola. Przyjęło się, że pomiędzy 6. a 7. miesiącem życia powinna nastąpić zmiana na wózek spacerowy. Jednak każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie, dlatego też jest to granica umowna.
Dlaczego zmiana z gondoli na spacerówkę nie jest zalecana dla młodszych dzieci? Przede wszystkim dlatego, że wózki spacerowe nie zapewniają dzieciom odpowiednich warunków. Nie chronią przed czynnikami atmosferycznymi (wiatr, deszcz, słońce) tak dobrze, jak gondola, są wyposażone w pasy krępujące swobodę ruchu, a ustawienie wózka w pozycji siedzącej w sytuacji, gdy maluch jeszcze samodzielnie nie siedzi, sprzyja wadom postawy.
Zmiana gondoli na wózek spacerowy zalecana jest, gdy:
- dziecko siada samodzielnie – gondola staje się niebezpieczna dla siedzącego dziecka ze względu na brak pasów bezpieczeństwa;
- dziecko wyrosło z gondoli;
- maluch denerwuje się podczas spacerów w wózku głębokim.
Idealna pozycja w spacerówce – czyli jaka?
Przy wyborze wózka dla dziecka powinniśmy brać pod uwagę wiele czynników, w tym również ogólną budowę spacerówki, wielkość kół i rodzaj siedziska. Jest to szczególnie ważne, ponieważ właśnie od siedziska będzie zależeć pozycja, w jakiej maluch spędzi czas na spacerze. Natomiast już od pierwszych miesięcy życia dziecka wzrasta ryzyko utrwalania naturalnie występującej asymetrii ciała, która powstała podczas okresu życia płodowego.
W wózku spacerowym należy zadbać o to, aby nasze dziecko siedziało we właściwej pozycji. Najważniejsze jest, aby kręgosłup dziecka w odcinku lędźwiowym przylegał do oparcia. Jeżeli zaobserwujemy, że jest inaczej, czyli między oparciem spacerówki a kręgosłupem jest wolna przestrzeń, to oznacza to, że miednica znajduje się w złej pozycji – zbyt wysoko. Wówczas powinniśmy zmienić kąt nachylenia oparcia lub ułożenie nóżek.Co więcej, tułów dziecka powinien być prosty, natomiast głowa nie ma opadać ani na prawą, ani na lewą stronę.
Wybór spacerówki – na co zwrócić uwagę?
Prócz ogólnej budowy wózka, warto również zwracać uwagę na takie aspekty jak: oparcie, system amortyzacji, rodzaj pasów bezpieczeństwa.
Fizjoterapeuci podkreślają, że w wózkach spacerowych lepszym rozwiązaniem będzie oparcie twarde (zwłaszcza w porównaniu z oparciem zapadającym się podczas nacisku), ze względu na większą mobilizację dziecka do aktywności.
Jedną z najistotniejszych kwestii przy wyborze wózka jest jego system amortyzacji. To właśnie on odpowiada za stabilność wózka podczas jazdy po nierównym terenie. Jeżeli amortyzacja spacerówki nie jest właściwa, wówczas dziecko odczuwa wstrząsy, które przenoszą się w kierunku kręgosłupa, szyi i głowy.
Uwaga: Warto wiedzieć, że system amortyzacji nie w każdym modelu wózka działa w taki sam sposób.
Spacerówka obowiązkowo wyposażona jest w pasy bezpieczeństwa. Zwróćmy jednak uwagę na szerokość ich pasów, możliwość regulacji, a także na materiał, z którego zostały wykonane. Właściwe pasy bezpieczeństwa powinny być umieszczone mniej więcej na wysokości barków. Przyjmuje się, że lepiej zapinać je dość ciasno, dlatego też warto, aby były wystarczająco miękkie. Za najlepsze uchodzą natomiast pasy pięciopunktowe.
Sprawdź: Propolis dla dzieci – czy można go podawać? Dawkowanie
Wkładki do wózka spacerowego – czy są konieczne?
Wkładki do wózków spacerowych stosowane są, aby ustabilizować pozycję dziecka i zabezpieczyć przed zsuwaniem się na boki. Najpopularniejsza jest poduszka typu motylek, która także ma za zadanie zminimalizować wstrząsy podczas poruszania się malucha w wózku. Najważniejsze jest jednak, aby została właściwie dobrana pod względem rozmiaru. Nie powinno się jej kłaść zwłaszcza pod barkami – wówczas unoszą się one ku górze.
Ustawienie siedziska w spacerówce – przodem czy tyłem?
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, nowoczesne spacerówki zazwyczaj dają rodzicom możliwość wyboru ustawienia siedziska przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Ustawienie siedziska przodem do nas zmniejsza ryzyko wystąpieniu u malucha lęku separacyjnego, ponieważ dziecko stale nas widzi. Również my możemy kontrolować na przykład jego pozycję w wózku czy zachowanie. Natomiast w sytuacji, gdy dziecko wychyla się ze spacerówki i sami zauważymy, że zaczyna interesować go otaczające otoczenie, to warto spróbować odwrócić siedzisko i zmienić kierunek.