Skład past do zębów
Pasty do mycia zębów w swoim składzie zawierają substancje czyszczące, ścierne i polerujące, takie jak: wodorotlenek wapnia, wodorotlenek magnezu, węglan wapnia, krzemionka. Możemy w nich również znaleźć:
- konserwanty,
- środki pieniące,
- substancje słodzące,
- aromaty,
- barwniki,
- środki regulujące wilgotność,
- wyciągi roślinne,
- fluor,
- kwas hialuronowy,
- substancje przeciwbakteryjne,
- substancje przeciwzapalne,
- substancje przeciwgrzybicze.
Czym jest współczynnik RDA w pastach do zębów?
Współczynnik RDA (Radioactive Dentin Abrasion – ścieralność pasty określona dla zębiny) określa ścieralność (abrazyjność) danej pasty. Został on określony przez ADA (American Dental Association) i występuje w skali od 0 do 250. Wyznaczany jest natomiast w procesie szczotkowania napromieniowanej zębiny – RDA to liczba radioaktywnych cząsteczek, które znajdują się w paście.
Ścieralność past do mycia zębów jest ważną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego preparatu. Co ważne, w przypadku past do zębów i wskaźnika RDA warto zastosować starą zasadę – „mniej znaczy więcej”. Mitem jest, że pasty o wysokiej ścieralności lepiej doczyszczą nasze szkliwo, wybielą je czy usuną z jego powierzchni przebarwienia. Długotrwałe używanie ściernej pasty do zębów może doprowadzić do:
- osłabienia szkliwa,
- nadwrażliwości zębów,
- odsłonięcia szyjek zębowych,
- ubytków abrazyjnych (ubytków niepróchnicowych w szkliwie).
Przeczytaj także: Olej kokosowy na zęby – jakie daje efekty?
Jaki współczynnik RDA wybierać?
Dla osób z wrażliwymi zębami oraz dziąsłami dedykowany jest niski współczynnik RDA, który wynosi nie więcej niż 45. W przypadku codziennej higieny zaleca się pasty o współczynniku RDA pomiędzy 30 a 70.
Pasty o współczynniku ścieralności powyżej 100 to pasty wybielające, tak zwane pasty polerskie oraz dedykowane palaczom (RDA past dla palaczy wynosi nawet 200). Nie należy stosować ich codziennie, a najlepiej połączyć je wraz z preparatami do zębów o działaniu odbudowującym.
Zapoznaj się: Kwasy BHA – czym są i jak je stosować?
Czym jest wskaźnik REA?
Oprócz wskaźnika RDA wyróżniamy także wskaźnik ścieralności REA (Radioactive Enamel Abrasion – ścieralność pasty określona dla szkliwa). W przypadku past do codziennego użytku wartość wskaźnika nie powinna przekraczać 5. Najczęściej zalecane są pasty z REA na poziomie 2-3.
Uwaga: Wskaźniki ścieralności RDA I REA nie są ze sobą powiązane. Oznacza to, że dana pasta może w różnym stopniu oddziaływać zarówno na ścieranie zębiny, jak i szkliwa.
Co ważne, w Polsce nie ma prawnego obowiązku, aby wartości współczynników ścieralności RDA i REA były zamieszczane na opakowaniach produktów. Mogą, ale nie muszą, znajdować się w informacjach przy składzie pasty lub na stronie jej producenta.
Bibliografia
M. Kasiak, M. Kasiak, Pasty do zębów – skład i działanie, Farmacja Polska, 2009
M. Kasiak, M. Kasiak, Wybielanie i rozjaśnianie zębów – przegląd piśmiennictwa, Farmacja Polska, 2010