Jak pozyskuje się syrop klonowy?
Syrop klonowy powstaje w czasie odparowywania wody z soku, który zostaje zebrany z pnia klonu. Podczas zbiorów przyjmuje się zasadę, że na jeden litr syropu klonowego należy odparować wodę z ok. 20-50 litrów zebranego soku. Czas odparowywania jest szczególnie ważny, ponieważ to od niego zależy konsystencja syropu klonowego. Jeżeli odparowanie trwa zbyt krótko, to wtedy syrop jest wodnisty, natomiast jeżeli trwa zbyt długo, to może nastąpić krystalizacja.
Syrop klonowy możemy pozyskać głównie z trzech rodzajów klonów: klonu cukrowego, klonu czarnego, klonu czerwonego. Gatunek klonu ma znaczenie, ponieważ to od rodzaju drzewa zależy zawartość cukru w syropie.
Syrop klonowy powstaje po odparowaniu wody z soku, który zbierany jest z pnia klonu. Okres zbioru przypada na koniec lutego i trwa do połowy kwietnia.
Pozyskiwanie syropu klonowego ma długą historię. Za jego odkrywców uważa się plemiona Indian, które zamieszkiwały Amerykę Północną. Co ciekawe, syrop był pobierany z drzew klonu na długo przed przybyciem Kolumba do Ameryki. Według wierzeń Indian syrop klonowy jest darem od ich bogów, dlatego też zbiorom syropu towarzyszyły tradycyjne rytuały.
Okres zbioru syropu klonowego przypada na koniec lutego i trwa zazwyczaj do połowy kwietnia. Ważne jest, aby temperatura na dworze nie była zbyt wysoka – nieodpowiednia temperatura skutkuje mniej słodkim smakiem soku.
Metody pozyskiwania soku z klonu opierają się na tych, które wymyślili Indianie. Mieszkańcy Ameryki Północnej nacinali pień klonu oraz umieszczali w nim łodygę trzciny, którą sok spływał do ręcznie wykonanych naczyń z kory brzozy. Kiedy sok był zbyt rzadki, to wtedy wrzucali do niego gorące kamienie, które wpływały na odparowanie wody. Aby nie uszkadzać pnia klonu z czasem zaczęto wiercić małe otwory, w których umieszczane były kraniki odprowadzające sok.
Współcześnie syrop klonowy możemy kupić w sklepach stacjonarnych, sklepach internetowych lub przygotować samemu. Warto wiedzieć, że do wyrobu syropu klonowego nie są wykorzystywane konserwanty, sztuczne barwniki, ani środki chemiczne.
Jak zrobić domowy syrop klonowy?
Syrop klonowy możemy samodzielnie przygotowywać w okresie, kiedy z korzeni klonu transportowane są węglowodany. Oznacza to, że czas zbiorów przypada zazwyczaj od końca lutego do kwietnia. Pobrany sok z klonu będziemy zagęszczać w sposób naturalny – bez użycia konserwantów.
W klonie wywiercamy od jednego do trzech otworów – w zależności od średnicy pnia. Warto wybierać starsze drzewa, zwłaszcza te 30-letnie. W otworach umieszczamy specjalne krany. Możemy również użyć noża, którym wytniemy otwór o ok. 1 cm średnicy i umieścimy w nim cienki patyk, po którym sok będzie ściekać do umieszczonego pod drzewem naczynia. Warto zawsze sprawdzać, czy sok z klonu prawidłowo się przemieszcza i nie ścieka po korze.
Aby wykonać domowy syrop klonowy, potrzebujemy wywiercić otwory w pniu klonu i umieścić w nich specjalne kraniki.
W momencie, gdy uzbieramy odpowiednią ilość soku, to musimy zabezpieczyć drzewo – otwory najlepiej zaklejać żywicą. Pamiętajmy o tym, że wbrew mitom samodzielne zbieranie soków z klonu nie sprawia, że drzewo obumiera.
Zebrany sok z klonu musimy teraz zagęścić, aby otrzymać z niego syrop klonowy. Soku nie powinniśmy zbyt długo przechowywać, ponieważ w łatwy sposób ulega fermentacji. Można go trzymać w lodówce, jednak najlepiej od razu go zagotować.
Syrop klonowy zagęszczamy poprzez gotowanie soku z pnia klonu.
W jaki sposób zagęszczamy syrop klonowy? Wystarczy, że będziemy go gotować na wolnym ogniu, To sprawi, że z soku odparuje woda, a my otrzymany złocisty syrop klonowy o lejącej konsystencji.
Ostatni krok to przelanie syropu do szklanych butelek (w plastikowych butelkach syrop klonowy ciemnieje).
Przeczytaj: Co jest zdrowsze: syrop klonowy czy miód? Wyjaśniamy
Jak spożywać syrop klonowy?
Syrop klonowy, który własnoręcznie pozyskaliśmy z soku z pnia klonu, możemy spożywać na różne sposoby. Doskonale sprawdzi się jako zamiennik cukru – można nim słodzić kawę, herbatę, dodawać go do słodkich wypieków. Jeżeli syrop ma być składnikiem np. ciasta, to zaleca się zastępować 1 stołową łyżkę cukru przez ¾ łyżki stołowej syropu klonowego.
Syrop stosuje się również do jogurtów, owsianek, koktajli, dressingu do sałatek. Może również stanowić bazę do mięsnej marynaty – nadaje charakterystycznego smaku np. wołowinie.
Sprawdź: Syrop klonowy a syrop z agawy – który wybrać?
Bibliografia
https://www.kuchnieswiata.com.pl/pl/warto-przeczytac/item/202