Na początku warto wspomnieć o tym, że główka niemowlęcia jest znacznie cięższa w stosunku do wagi reszty ciała, kości czaszki są cieńsze i delikatniejsze niż u osób dorosłych, a tkanka chrzęstna łącząca kręgi szyjne kostnieje dopiero po ukończeniu 3. roku życia. Dlatego już podczas gwałtownego hamowania pojazdu głowa niemowlęcia z dużą siłą rzucana jest do przodu, a następnie do tyłu. Właśnie z uwagi na delikatną budowę szkieletu u dzieci może dojść do poważnych obrażeń.
Zgodnie z polskim prawem przewożenie dziecka w foteliku tyłem do kierunku jazdy jest obowiązkowe w fotelikach 0-13 (do osiągnięcia wagi 13 kilogramów). Wyniki wielu badań świadczą o tym, że pozycja tyłem do kierunku jazdy jest aż pięciokrotnie bezpieczniejsza od opcji montażu fotelika przodem do kierunku jazdy.
Uwaga: Montaż fotelika tyłem do kierunku jazdy sprawia, że kręgosłup, szyja oraz głowa chronione są poprzez skorupę fotelika samochodowego.
Wyposażenie fotelika a bezpieczeństwo i zdrowie dziecka
Wybierając fotelik, warto zwrócić uwagę na to, jaką ocenę otrzymał on w tak zwanych testach zderzeniowych wykonywanych przez niezrzeszone europejskie stowarzyszenia (np. ADAC, AA Trust, ANWB). Wówczas będziemy mieć pewność co do jego bezpieczeństwa. Fotelik dla niemowlaka powinien spełniać obowiązujące normy. W ocenie 5-stopniowej pod uwagę bierze się takie aspekty jak: bezpieczeństwo, łatwość w obsłudze, komfort, rodzaj użytej tkaniny. Najlepiej, aby fotelik otrzymał notę 5 lub 4. Odradza się zakup szczególnie tych modeli, które w testach otrzymały ocenę 2 lub 1.
Niemowlę należy prawidłowo zapiąć pasami zamontowanymi w foteliku tak, aby przylegały one do ciała, ale równocześnie się na nim nie zaciskały. Pasy powinny więc dopasowywać się do wzrostu dziecka. Warto, aby były również wyposażone w szerokie i miękkie ochraniacze. Specjaliści rekomendują zwłaszcza pasy krokowe pięciopunktowe.
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, w testach bierze się pod uwagę rodzaj i jakość wykorzystanej tkaniny. Powinna być ona nie tylko łatwa w czyszczeniu, ale także wyposażona w odpowiedni system wentylacji zapobiegający przegrzaniu się dziecka.
Dobrym rozwiązaniem jest także swobodna regulacja wysokości zagłówka, który będzie chronić głowę oraz odcinek szyjny w czasie jazdy.
Uwaga: Jeżeli wybraliśmy już konkretny model fotelika, to upewnijmy się jeszcze, czy jest on odpowiednio dopasowany do wymiarów dziecka – nie powinien być ani za duży, ani zbyt mały.
Przeczytaj również: Czym jest masaż Shantala i jak go wykonać?
System Isofix
Współcześnie przyjmuje się, że najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym sposobem montażu fotelika samochodowego dla niemowlaka oraz starszego dziecka jest system Isofix. Sam fotelik nie jest mocowany do siedzenia pasami bezpieczeństwa, a za pomocą specjalnych, metalowych zaczepów. Co ważne, to właśnie mocowanie Isofix zmniejsza prawdopodobieństwo błędnego montażu.
W system Isofix wyposażony jest każdy model fotelika samochodowego, który spełnia standardy europejskiej normy i-Size. Przy nazwie konkretnego modelu fotelika widnieje wówczas oznaczenie i-Size, w komplecie powinna znajdować się baza lub mocowania Isofix.
Uwaga: Nie każdy model samochodu ma możliwość montażu fotelika na Isofix.
Czy przewożenie dziecka na przednim siedzeniu jest bezpieczne?
Zgodnie z obowiązującym prawem przewożenie dziecka na przednim siedzeniu nie jest zakazane. Jednak kwestie bezpieczeństwa takiego przewozu budzą dyskusje wśród rodziców. Przede wszystkim według danych statystycznych to właśnie pasażerowie siedzący obok kierowcy doznają największych obrażeń w wyniku wypadków drogowych, natomiast do uderzenia w przód pojazdu dochodzi średnio w 47% przypadków. Jeżeli jednak zdecydujemy się na przewóz dziecka na przednim siedzeniu, pamiętajmy o dezaktywacji poduszki powietrznej. Jest to szczególnie ważne, jeżeli fotelik będziemy montować tyłem do kierunku jazdy. Nawet gwałtowne zahamowanie auta może skutkować silnym wybuchem poduszki powietrznej w fotelik (przyjmuje się, że poduszka powietrzna otwiera się z prędkością około 300 km/h), a dalej poważnymi obrażeniami ciała, w tym nawet śmiercią dziecka poprzez wstrząs mózgu.
Oczywiście to od nas – rodziców – będzie zależeć decyzja o przewozie dziecka na przednim lub na tylnym siedzeniu. Pamiętajmy jednak również o tym, że montaż fotelika z przodu pojazdu może rozpraszać kierowcę.
Zapoznaj się: Jaka jest rola ojca w połogu?
Przewóz dziecka na tylnym siedzeniu – czy to lepsze rozwiązanie?
Najczęściej przewozimy dzieci na tylnym siedzeniu za kierowcą. Mimo że rozsądek podpowiada nam, że będzie to najbezpieczniejsze miejsce (zakłada się, że w przypadku zagrożenia na drodze u kierowcy wystąpi odruch ratowania własnego życia), to jednak dane statystyczne wykazują, że boczne uderzenia zazwyczaj trafiają w prawą stronę pojazdu (około 15% przypadków). Eksperci zalecają więc, aby fotelik ulokować na środku kanapy. Jest to jednak możliwe wyłącznie, jeżeli w pojeździe znajduje się wspomniane wyżej mocowanie Isofix albo trzypunktowe pasy bezpieczeństwa.