Występowanie hematytu
Hematyt jest minerałem oraz najczęściej występującym w naturze tlenkiem żelaza. Jego skład chemiczny zawiera do 70% żelaza i do 30% tlenu. Resztę stanowią śladowe ilości tytanu, glinu i magnezu.
Zewnętrznie jest matowoszary ze srebrzystym połyskiem, ale wewnątrz jest krwistoczerwony. Hematyt jest nazywany krwawnikiem i taką też nazwę nosi w innych językach. Nawiązująca do krwi nazwa, wywodząca się z greki, ma związek z krwistoczerwonym kolorem wody występującym po zmieszaniu ze sproszkowanym hematytem.
Hematyt jest minerałem oraz najczęściej występującym w naturze tlenkiem żelaza.
Jako kamień ozdobny znany jest w stanie wypolerowanym – wtedy wykazuje szary, metaliczny połysk. W surowej formie barwne spektrum hematytu sięga od czerni, poprzez szarość, do czerwonego brązu. Ma niezbyt wysoką odporność: jest wrażliwy na sól, upał i kwasy.
Hematyt był wykorzystywany w epoce kamiennej do wykonywania malowideł ściennych w jaskiniach – do dzisiaj w Afryce Południowej i w Namibii odkrywane są czerwone malowidła. W starożytnym Egipcie i w Babilonie noszono amulety z kamieniem, a także wkładano go do grobów faraonów, aby chroniły ich w podróży w zaświaty.
Hematyt – znaczenie i zastosowanie
Istnieją liczne możliwości zastosowania hematytu, a jedną z najpopularniejszych są ozdoby jubilerskie. W sferze ezoterycznej jest uważany za kamień leczniczy, któremu przypisuje się pozytywne właściwości.
Hematyt znajduje zastosowanie również w innych dziedzinach:
- jako surowiec (ruda żelaza),
- jako barwnik – współcześnie bywa stosowany do wykonywania szkiców i rysunków, a także do malowania ceramiki oraz retuszu fotografii,
- jako ochrona przed korozją – sproszkowanym hematytem maluje się mosty oraz latarnie.
Hematyt i jego działanie na psychikę
Szczególne działanie tego szlachetnego kamienia znane było już przed wiekami. Miał on wykazywać pozytywny wpływ na krew i układ krwionośny osoby, która go nosiła. Dodatkowo miał dodawać siły, witalności i determinacji w dążeniu do celu.
Hematyt jest kamieniem energetycznym, który doprowadza do harmonii ciała i duszy. Do jego właściwości należy rozpraszanie złej energii i zapobieganie przenikaniu jej do aury.
Hematyt jest kamieniem energetycznym, który doprowadza do harmonii ciała i duszy. Do jego właściwości należy rozpraszanie złej energii i zapobieganie przenikaniu jej do aury. Posiadając przy sobie hematyt, człowiek może się lepiej skoncentrować.
Kamień uchodzi za skuteczny na poziomie psychologicznym – pomaga nieśmiałym osobom zdobyć większą pewność siebie.
Inne oddziaływania hematytu na psychikę to:
- dodawanie siły, odwagi, radości z życia,
- wspomaganie samodzielności,
- dodawanie energii i wytrzymałości,
- oddalanie napięcia i niepokoju,
- zapewnienie dobrego snu,
- odpędzanie złych myśli i stresu.
Hematyt – kamień leczniczy
Spośród wszystkich pozytywnych działań leczniczych hematytu najbardziej znane są takie właściwości jak: oczyszczanie krwi, stymulowanie ukrwienia, tworzenie czerwonych krwinek. Wspomaga on przyswajanie żelaza w jelicie cienkim i wyrównuje niedobory tego pierwiastka. Przyspiesza gojenie się ran, pomaga przy anemii i dolegliwościach sercowo-naczyniowych.
Hematyt wspomaga przyswajanie żelaza w jelicie cienkim i wyrównuje niedobory tego pierwiastka. Przyspiesza gojenie się ran, pomaga przy anemii i dolegliwościach sercowo-naczyniowych.
Kamień związany jest z ośrodkiem energii w ciele człowieka. Odpowiada mu cały układ kostny, a także nogi, stopy i układ krwiotwórczy. Wykazuje również właściwości lecznicze oddziałujące na nerki – oczyszcza i regeneruje ich tkankę.
W celu łagodzenia lub leczenia bólu zaleca się umieszczenie kamienia na chorym miejscu – hematyt działa najlepiej, kiedy jest umieszczony bezpośrednio na skórze. Można go też położyć pod łóżko lub pod poduszkę, aby wpłynąć na lepszy sen.
Hematyt pomaga w sferze fizycznej, ponieważ:
- ułatwia przyswajanie żelaza,
- pobudza tworzenie krwi i przeciwdziała anemii,
- poprawia natlenienie krwi,
- reguluje ciśnieni krwi,
- wzmacnia wewnętrzne organy,
- ułatwia leczenie ran,
- zwiększa kondycję i witalność.
Hematyt – zakup
Hematyt występuje na wszystkich kontynentach, a jego złoża znajdują się też na terenie Polski. Kamienie szlachetne, takie jak hematyt, bywają zanieczyszczone innymi rudami metali, co obniża ich jakość. Profesjonalni sprzedawcy wydają certyfikat czystości minerału.
Hematyt występuje w formie:
- biżuterii,
- dekoracji i gotowych figurek,
- surowej do samodzielnego szlifowania i polerowania.
Bibliografia