Hematyt – dobra energia w kamieniu. Właściwości i działanie

Hematyt skutecznie rozprasza negatywne energie i przyciąga te pozytywne. Jest wykorzystywany w wyrobach jubilerskich oraz wspomaga równowagę ciała i duszy. Jakie są lecznicze działania hematytu? W jaki sposób wpływa na psychikę?

Czarnu minerał hematyt leżący na stole

Występowanie hematytu

Hematyt jest minerałem oraz najczęściej występującym w naturze tlenkiem żelaza. Jego skład chemiczny zawiera do 70% żelaza i do 30% tlenu. Resztę stanowią śladowe ilości tytanu, glinu i magnezu. 

Zewnętrznie jest matowoszary ze srebrzystym połyskiem, ale wewnątrz jest krwistoczerwony. Hematyt jest nazywany krwawnikiem i taką też nazwę nosi w innych językach. Nawiązująca do krwi nazwa, wywodząca się z greki, ma związek z krwistoczerwonym kolorem wody występującym po zmieszaniu ze sproszkowanym hematytem.

Hematyt jest minerałem oraz najczęściej występującym w naturze tlenkiem żelaza.

Jako kamień ozdobny znany jest w stanie wypolerowanym – wtedy wykazuje szary, metaliczny połysk. W surowej formie barwne spektrum hematytu sięga od czerni, poprzez szarość, do czerwonego brązu. Ma niezbyt wysoką odporność: jest wrażliwy na sól, upał i kwasy.    

Hematyt był wykorzystywany w epoce kamiennej do wykonywania malowideł ściennych w jaskiniach – do dzisiaj w Afryce Południowej i w Namibii odkrywane są czerwone malowidła. W starożytnym Egipcie i w Babilonie noszono amulety z kamieniem, a także wkładano go do grobów faraonów, aby chroniły ich w podróży w zaświaty. 

Hematyt – znaczenie i zastosowanie 

Istnieją liczne możliwości zastosowania hematytu, a jedną z najpopularniejszych są ozdoby jubilerskie. W sferze ezoterycznej jest uważany za kamień leczniczy, któremu przypisuje się pozytywne właściwości. 

Hematyt znajduje zastosowanie również w innych dziedzinach:

 • jako surowiec (ruda żelaza),
 • jako barwnik – współcześnie bywa stosowany do wykonywania szkiców i rysunków, a także do malowania ceramiki oraz retuszu fotografii,
 • jako ochrona przed korozją – sproszkowanym hematytem maluje się mosty oraz latarnie.

Hematyt i jego działanie na psychikę 

Czary wisiorek serce leżący na stole wykonany z hematytu
Z hematytu wykonuje się biżuterię

Szczególne działanie tego szlachetnego kamienia znane było już przed wiekami. Miał on wykazywać pozytywny wpływ na krew i układ krwionośny osoby, która go nosiła. Dodatkowo miał dodawać siły, witalności i determinacji w dążeniu do celu. 

Hematyt jest kamieniem energetycznym, który doprowadza do harmonii ciała i duszy. Do jego właściwości należy rozpraszanie złej energii i zapobieganie przenikaniu jej do aury.

Hematyt jest kamieniem energetycznym, który doprowadza do harmonii ciała i duszy. Do jego właściwości należy rozpraszanie złej energii i zapobieganie przenikaniu jej do aury. Posiadając przy sobie hematyt, człowiek może się lepiej skoncentrować.

Kamień uchodzi za skuteczny na poziomie psychologicznym – pomaga nieśmiałym osobom zdobyć większą pewność siebie. 

Inne oddziaływania hematytu na psychikę to: 

 • dodawanie siły, odwagi, radości z życia,
 • wspomaganie samodzielności,
 • dodawanie energii i wytrzymałości,
 • oddalanie napięcia i niepokoju,
 • zapewnienie dobrego snu,
 • odpędzanie złych myśli i stresu.       

Hematyt – kamień leczniczy

Spośród wszystkich pozytywnych działań leczniczych hematytu najbardziej znane są takie właściwości jak: oczyszczanie krwi, stymulowanie ukrwienia, tworzenie czerwonych krwinek. Wspomaga on przyswajanie żelaza w jelicie cienkim i wyrównuje niedobory tego pierwiastka. Przyspiesza gojenie się ran, pomaga przy anemii i dolegliwościach sercowo-naczyniowych. 

Hematyt wspomaga przyswajanie żelaza w jelicie cienkim i wyrównuje niedobory tego pierwiastka. Przyspiesza gojenie się ran, pomaga przy anemii i dolegliwościach sercowo-naczyniowych. 

Kamień związany jest z ośrodkiem energii w ciele człowieka. Odpowiada mu cały układ kostny, a także nogi, stopy i układ krwiotwórczy. Wykazuje również właściwości lecznicze oddziałujące na nerki – oczyszcza i regeneruje ich tkankę. 

W celu łagodzenia lub leczenia bólu zaleca się umieszczenie kamienia na chorym miejscu – hematyt działa najlepiej, kiedy jest umieszczony bezpośrednio na skórze. Można go też położyć pod łóżko lub pod poduszkę, aby wpłynąć na lepszy sen.

Hematyt pomaga w sferze fizycznej, ponieważ:

 • ułatwia przyswajanie żelaza,
 • pobudza tworzenie krwi i przeciwdziała anemii,
 • poprawia natlenienie krwi,
 • reguluje ciśnieni krwi,
 • wzmacnia wewnętrzne organy,
 • ułatwia leczenie ran,
 • zwiększa kondycję i witalność.

Hematyt – zakup

Hematyt występuje na wszystkich kontynentach, a jego złoża znajdują się też na terenie Polski. Kamienie szlachetne, takie jak hematyt, bywają zanieczyszczone innymi rudami metali, co obniża ich jakość. Profesjonalni sprzedawcy wydają certyfikat czystości minerału. 

Hematyt występuje w formie:

 • biżuterii,
 • dekoracji i gotowych figurek,
 • surowej do samodzielnego szlifowania i polerowania.