Czy narcyz potrafi przepraszać? Wyjaśniamy

Jak wygląda związek z narcyzem? Czym kieruje się narcyz, tworząc nową relację? Czy osoba narcystyczna potrafi przepraszać? Odpowiedzi na te pytania zawarliśmy w artykule.

Przepraszający narcyz

Związek z narcyzem – jaki jest naprawdę?

Związek czy bliższa relacja z narcyzem nigdy nie będzie „usłana różami” ze względu na to, że osobowość narcystyczna skupia się wyłącznie na spełnianiu swoich pragnień. Co więcej, narcyz nie panuje nad emocjami, nie odczuwa empatii, a według niektórych badań – nie jest nawet zdolny do prawdziwej miłości. Mimo że na tak zwany pierwszy rzut oka może uchodzić za uroczego, czarującego, charyzmatycznego, oddanego, to tak naprawdę związek służy mu do budowania swojego ego i do podwyższania samooceny. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że narcystyczne zaburzenie osobowości powiązane jest: z odczuwaniem silnej pustki, z niezrozumieniem, z zaniżoną samooceną, ze wstydem i gniewem. 

Narcyz pragnie być w centrum uwagi, dlatego też wymaga, aby cały świat drugiej połówki kręcił się wokół niego. Może posługiwać się kłamstwami, manipulacją, uderzać w czułe punkty, aby stworzyć w relacji niezdrową zależność, na przykład poprzez mówienie partnerce, że bez niego jest nikim, albo, że nikt inny jej nigdy nie pokocha. Przez to również związek określany jest jako toksyczny – niezwykle ciężko całkowicie odciąć się od narcyza, zakończyć relację, zwłaszcza w sytuacji, gdy samoocena partnerki jest zaniżona. 

Powinniśmy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że na początku znajomości narcyz doskonale wie, jak zdobyć kobietę, czym ją oczarować. Jest pewny siebie, czuły, romantyczny, ponieważ ma cel – chce być w centrum uwagi, chce rozkochać w sobie drugą osobę. Natomiast miłością obdarza wyłącznie siebie samego i pragnienie bycia uwielbianym.

Każdy z nas jest odmienną, indywidualną jednostką, jednak zachowania narcyza i schematy narcystycznej relacji są zbliżone w każdym przypadku. W zdrowej relacji nieporozumienia czy kłótnie również występują. Jednak osoby, którym na sobie zależy, potrafią szczerze przeprosić, zmienić swoje postępowania i chcieć odbudować zaufanie. Niestety, nie dzieje się tak w przypadku związku z narcyzem.

Czy narcyz potrafi przepraszać?

Mężczyzna narcyz na ławce
Narcyz nigdy nie przyzna się do popełnionego błędu, a urokiem osobistym potrafi skutecznie rozkochać w sobie kobietę

Czy narcyz potrafi przepraszać? Na to pytanie od razu nasuwa się odpowiedź – nie, nie potrafi. Nie jest to jednak do końca prawdziwe stwierdzenie. Owszem, narcyz nigdy nie przyzna się do popełnianych błędów i porażek, nie wesprze, nie odczuje emocji drugiej osoby, ponieważ nie jest zdolny do empatii. Jednak w niektórych sytuacjach może przepraszać. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że przeprosiny nie są związane z prawdziwymi uczuciami, a tym bardziej ze skruchą. 

Przeprosiny stanowią formę manipulacji. Narcyz wie, czego oczekuje od niego druga strona i że wypowiedzenie tych „magicznych słów” zadziała na jego korzyść. Jeżeli zależy mu na relacji, która podbija jego samoocenę, to aby zatrzymać partnerkę przy sobie, może nawet błagać na kolanach, płakać, czy zdecydować się na romantyczny gest. Niestety, są to jednak fałszywe przeprosiny połączone z dobrą grą aktorską. Jeszcze raz warto podkreślić, że osoba zmagająca się z narcystycznym zaburzeniem osobowości nigdy nie przyzna się do swoich błędów. Już samo zrozumienie mechanizmów typowych dla tego zaburzenia osobowości jest skomplikowane – tak jak postać narcyza. 

Uwaga: Pamiętajmy o tym, że narcyz także odczuwa cierpienie i wewnętrzną pustkę. W wielu przypadkach może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jak bardzo jest nieszczęśliwy, jak krzywdzi innych.

Zapoznaj się: Co czuje narcyz po rozstaniu? Poznaj fazy związku

Przeprosiny narcyza – jakich słów używa?

Podczas przeprosin osoba narcystyczna może starać się nakierować sytuację i rozmowę na takie tory, aby zrzucić winę na Ciebie. Większość narcyzów nie użyje takich słów jak: „myliłem się”, „to moja wina”, „źle się zachowałem”, „miałaś/miałeś rację”, „co mogę zrobić, aby naprawić mój błąd?”. Wystosują natomiast podobny komunikat:

  • „przepraszam, ale moim zdaniem przesadzasz”;
  • „przepraszam, ale nie znasz się na żartach”;
  • „przepraszam, ale to ty zaczęłaś/zacząłeś kłótnię”;
  • „przepraszam, ale źle zrozumiałaś/zrozumiałeś moje słowa”;
  • „przepraszam, że jesteś zbyt wrażliwa/wrażliwy”;
  • „przepraszam za wybuch, ale mnie sprowokowałaś/sprowokowałeś”;
  • „przepraszam za to, że chciałem dla ciebie dobrze”;
  • „przepraszam, jesteś zadowolona/zadowolony?”;
  • „przepraszam, czy czegoś jeszcze ode mnie chcesz?”;
  • „przepraszam za zdradę, ale przez ciebie czułem się samotny”.

 

 

 


Bibliografia

P. Szczukiewicz, Narcyzm w diagnozie i terapii psychologicznej, Pedagogika. Badania, dyskusje, otwarcia. Zeszyt 7. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna, (dostęp online) https://www.researchgate.net/profile/Piotr-Szczukiewicz/publication/322696984_Narcyzm_w_diagnozie_i_terapii_psychologicznej/links/5a69ab754585154d15444680/Narcyzm-w-diagnozie-i-terapii-psychologicznej.pdf

red. J. Sierdzan, Narcyzm, Białystok 2011, (dostęp online) https://philarchive.org/archive/KLINJ

https://pieknoumyslu.com/narcystyczne-osoby-nigdy-nie-przepraszaja-poznaj-blizej-ten-typ-osobowosci/