Obowiązkowe wyposażenie apteczki — na te elementy zwróć szczególną uwagę

Nie istnieje jedna, uniwersalna odpowiedź na pytanie, co powinno znajdować się w apteczce. Zupełnie inaczej do tej kwestii musi podejść turysta, miłośnik survivalu czy właściciel dużego przedsiębiorstwa. Można jednak wskazać szereg wspólnych mianowników, jakie powinien spełniać solidny, komfortowy w użytkowaniu zestaw. O czym warto pamiętać?

Niebieska apteczka pierwszej pomocy

Czy apteczka pierwszej pomocy jest w Polsce obowiązkowa?

Nie istnieje prawny obowiązek, który narzucałby na każdego obywatela kraju, by ten miał apteczkę w swoim domu. Nie ulega jednak wątpliwości, że warto zainwestować w takie akcesorium. Koszty zakupu są niewielkie, a znajdujące się tam produkty niezwykle uniwersalne — przydadzą się zarówno przy oparzeniach, jak i w opatrywaniu bolesnych, ciętych ran. 

Gdzie musi pojawić się apteczka pierwszej pomocy? W praktycznie każdej działalności gospodarczej. Bardzo precyzyjnie reguluje to artykuł 209 Kodeksu Pracy. Jest ona kluczowym elementem tzw. zakładowego systemu pierwszej pomocy, który jest obowiązkowy w firmie, która zatrudnia pracowników. 

Warto zwrócić też uwagę na to, że niektórzy uczestnicy ruchu drogowego już dziś muszą mieć na wyposażeniu pojazdu apteczkę. Można tu wskazać na pojazdy komunikacji publicznej oraz na taksówkarzy i kierowców zawodowych. Trwają też prace nad nowelizacją Kodeksu Drogowego, która narzuci taki obowiązek wszystkim kierującym pojazdami.

Apteczka pierwszej pomocy czerwona
Profesjonalna, samochodowa apteczka pierwszej pomocy

Lepiej jednak nie czekać i już dziś zaopatrzyć się w ten produkt. Zwłaszcza jeśli podróżujemy za granicę. We wszystkich krajach ościennych oraz w zdecydowanej większości państw Unii Europejskiej apteczki są wymagane. Oznacza to, że tamtejsza policja, w razie kontroli, może ukarać nas mandatem karnym, jeśli akcesorium nie znajduje się w pojeździe. 

Wyposażenie apteczki — na te elementy zwróć szczególną uwagę! 

Nie istnieje jedna, uniwersalna apteczka dla każdej firmy. Zupełnie inne niebezpieczeństwa czekają na pracowników hali produkcyjnej, a inne na księgowych czy informatyków. To właśnie dlatego zakup odpowiedniej apteczki ze sklepu Centrum Ratownictwa należy poprzedzić audytem bezpieczeństwa.

Warto szukać produktów, które są zgodne z wywodzącą się z Niemiec normą DIN 13157. Jest ona honorowana praktycznie we wszystkich krajach w Europie, w tym w Polsce. Szafka, w której będzie przechowywana apteczka pierwszej pomocy, musi być zgodna z Polską Normą PN-EN ISO 7010.

Warto upewnić się, czy w zestawie znajdziemy takie produkty, jak:

  • plastry (w wielu rozmiarach: od małych po duże),
  • nożyczki,
  • kompresy chłodzące,
  • ustniki (najlepiej kilka sztuk),
  • opatrunki (G, M, K),
  • chusty z flizeliny,
  • chusty trójkątne,
  • bandaże,
  • rękawiczki nitrylowe,
  • środki dezynfekujące lub wodę utlenioną.

Apteczka dla aktywnych — jak wybrać tę najlepszą?

Miłośnicy spędzania czasu na świeżym powietrzu przy zakupie apteczki muszą kierować się zupełnie innymi kryteriami, niż np. właściciele firm, którzy nie muszą przejmować się wagą znajdujących się tam produktów oraz ich gabarytami. 

Apteczka dla rowerzysty czy turysty przede wszystkim musi być lekka oraz wytrzymała. Dobrze byłoby, gdyby była też zabezpieczona przed pyłem i wilgocią. Miłośnicy surwiwalu docenią dodatkowe ucho do podpięcia do karabińczyka, a także kompatybilność ze standardem: Duty BELT/Molle/PALS, dzięki czemu szybko przytwierdzimy ją np. do plecaka. 

W terenie, gdzie liczy się każdy gram i centymetr kwadratowy, takie dodatkowe oprzyrządowanie to atut, którego nie należy lekceważyć.