Jak leczenie medyczną marihuaną wpływa na jaskrę? Odpowiadamy

Zastosowań medycznych suszu konopnego obecnie znanych jest wiele, a jednym z nich jest leczenie jaskry. Medyczna marihuana przepisywana jest przez lekarzy w terapii tego schorzenia, chociaż są i specjaliści, którzy sceptyczne podchodzą do leczenia jaskry kannabinoidami. Co należy wiedzieć o wpływie leczniczej marihuany na jaskrę? Sprawdzamy!

Medyczna marihuana olejek

Marihuana medyczna w Polsce – dostępność

Chociaż marihuana niektórym kojarzy się jedynie z narkotykiem, który w Polsce nie jest legalny, faktem jest, że stosuje się ją obecnie bardzo szeroko w medycynie. Lecznicza marihuana znajduje zastosowanie w przypadku różnorodnych schorzeń, a jednym z popularnych wskazań do jej stosowania przez pacjentów jest jaskra. Jest to groźna choroba, która przy niedobranym odpowiednio leczeniu może prowadzić do pogorszenia wzroku lub wręcz do jego utraty. 

Należy wiedzieć, że marihuana medyczna w Polsce dostępna jest legalnie wyłącznie na receptę wystawioną przez uprawnionego lekarza. Receptę można otrzymać jednak nie tylko stacjonarnie, ale i online. Za pośrednictwem internetu, można otrzymać receptę na medyczną marihuanę na jaskrę m.in. w CentrumMarihuany. Zanim jednak marihuana medyczna na jaskrę zostanie przepisana pacjentowi, musi on przejść proces kwalifikacji do leczenia. Warto wiedzieć też, że waporyzacja to najbardziej polecana metoda tego, jak powinna być przyjmowana medyczna marihuana, a rak płuc w tym przypadku nie stanowi zagrożenia, gdyż nie powstają wtedy substancje szkodliwe, jak w dymie tytoniowym.

Marihuana medyczna na jaskrę – co należy wiedzieć?

Jaskra jest chorobą, która w początkowym stadium często przebiega bezobjawowo. W przypadku jej zdiagnozowania ważne jest natomiast wdrożenie odpowiedniego leczenia. Metod leczenia jaskry jest wiele, ale podstawą w każdym przypadku jest zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Nie jest to jednak choroba uleczalna – można kontrolować jej postępowanie, ale nie można jej dostępnymi aktualnie metodami wyleczyć. Lekarze na jaskrę przepisują niekiedy pacjentom medyczną marihuanę, gdyż niektóre wyniki badań wskazują, że THC może pomóc w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Zdania lekarzy dotyczące leczenia jaskry kannabinoidami są podzielone, gdyż efekt działania THC nie jest długotrwały (utrzymuje się zaledwie 3-4 godziny). W konsekwencji pacjent musiałby leczniczą marihuanę stosować często, w tym również w nocy. THC nie jest w tym przypadku czynnikiem leczącym, ale działającym objawowo. Jest to jednocześnie substancja, która może przyczyniać się do odurzenia pacjenta, czy też zaburzeń świadomości, a także generować inne skutki uboczne, w tym przekrwienie spojówek i senność, euforię, czy też zaburzenia koordynacji. Z tego powodu każdy przypadek z jaskrą powinien być traktowany indywidualnie, a leczenie dobrane bezpośrednio dla danego pacjenta. Metody konwencjonalne leczenia jaskry również jednak nie są pozbawione efektów ubocznych.

Leczenie jaskry leczniczą marihuaną – na co zwrócić uwagę?

Zdania dotyczące tego, jak medyczna marihuana może działać na jaskrę, są podzielone, podobnie jak opinie dotyczące tego, czy susz konopny przepisywać, czy też nie. Aby móc więcej mówić o wpływie medycznej marihuany na jaskrę, potrzebnych byłoby więcej badań na szerszej grupie chorych pacjentów. Aktualna wiedza jest bowiem jeszcze dość ograniczona, co z pewnością rzutuje też na opinie niektórych dotyczące leczenia kannabinoidami. Z tego powodu decyzja o ewentualnym wdrożeniu leczenia w przypadku danego pacjenta powinna być zawsze podejmowana indywidualnie przez lekarza, po analizie dotychczasowego leczenia i jego efektów oraz skutków ubocznych.