Hemoroidy u dziecka – co to znaczy?
Być może dla niektórych będzie zaskoczeniem informacja, że każdy z nas posiada hemoroidy. Nie ma w tym nic dziwnego. Każdy człowiek je ma i mało tego, zapewniają one normalne funkcjonowanie organizmu. O problemach mówimy dopiero wówczas, gdy powstaje stan zapalny, wywołujący szereg nieprzyjemnych objawów.
Hemoroidy to tak zwane guzki krwawnicze (sploty naczyniowe), które wyglądem przypominają małe poduszeczki wypełnione krwią. Zlokalizowane są w odbycie. Ich zadaniem jest przede wszystkim uszczelnianie kanału odbytu. Kolejną ważną funkcją hemoroidów jest znaczący udział w kontrolowaniu oddawania stolca i gazów. Kiedy rodzi się problem? O chorobie hemoroidalnej mówmy wówczas, gdy dochodzi do zbyt dużego rozciągnięcia guzków i wypełnienia nimi krwią, bez możliwości jej ujścia. Zjawisko takie prowadzi do powstania stanu zapalnego.
Zmienione chorobowo guzki krwawnicze mogą być wewnętrzne (w początkowym stadium) lub zewnętrzne. Do wypadania przekrwionych guzków krwawniczych na zewnątrz dochodzi w czasie parcia. Największym problemem, a zarazem zaawansowanym stadium choroby są hemoroidy o dużych rozmiarach znajdujące się poza kanałem odbytu. Nie da się ich odprowadzić do wewnątrz. Nieleczone, ulegają systematycznemu powiększaniu się, wywołując szereg dolegliwości. Pamiętajmy, że objawy hemoroidalne nigdy nie powinny być lekceważone, bez względu na stadium rozwoju choroby. Im wcześniej zdiagnozujemy dolegliwość u dziecka, tym szybciej zostanie wdrożone właściwe leczenie, które pozwoli uniknąć pogłębianiu się stanu zapalnego.
Hemoroidy u dziecka – czy to możliwe?
Choroba hemoroidalna uznawana jest za jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych XXI wieku. I pomimo iż częstotliwość występowania dolegliwości wzrasta wraz z wiekiem, a główną przyczyną choroby jest siedzący tryb życia, to coraz częściej diagnozuje się hemoroidy u dziecka. W przypadku najmłodszych pacjentów możemy doszukiwać się predyspozycji genetycznych oraz nieprawidłowej diety ubogiej w błonnik. Nieodpowiednie żywienie dziecka nierzadko prowadzi do przewlekłych i uporczywych zaparć (tzw. zaparć nawykowych). Zaparcia nawykowe stanowią główną przyczynę hemoroidów u dzieci. W szczególności dotyczy to maluchów, które są na etapie rozszerzania codziennej diety i starszaków w wieku przedszkolnym.
Zaparcia nawykowe i często powtarzające się zatwardzenia mogą mieć również związek z chorobami endokrynologicznymi u dziecka, w tym z niedoczynnością tarczycy. Konsultacja lekarska i ustalenie prawdziwej przyczyny dolegliwości jest więc bardzo istotne. Warto podkreślać i edukować rodziców, że w rzeczywistości choroba hemoroidalna może pojawić się w każdym wieku. Na zaparcia nawykowe i problemy z wypróżnianiem się może cierpieć zarówno niemowlę, jak i nastolatki oraz osoby dorosłe.
Przeczytaj również: Hemoroidy po porodzie – jakie są ich przyczyny i jak je leczyć?
Jak rozpoznać hemoroidy u dziecka – charakterystyczne objawy
Dolegliwości związane z hemoroidami u dziecka zasadniczo niczym nie różnią się od typowych objawów u osób dorosłych. Należą do nich w szczególności:
- świąd (swędzenie) i pieczenie w okolicach odbytu;
- ból odbytu i poczucie dyskomfortu podczas wypróżniania się;
- wydzielina, cienkie pasma śluzu lub krew w kale;
- krew na papierze toaletowym lub na bieliźnie;
- uczucie niepełnego wypróżnienia się;
- uczucie mokrego odbytu.
Jak leczyć żylaki odbytu u dziecka?
Na szczęście hemoroidy u dziecka najczęściej są niewielkich rozmiarów. Z tego też powodu nie wymagają interwencji chirurgicznej i zabiegu operacyjnego. Rozpoznanie choroby hemoroidalnej pozwala ustalić przyczyny pojawiających się problemów oraz wyeliminować występowanie innych chorób. Kluczową rolę zarówno w przypadku najmłodszych pacjentów, jak i osób dorosłych odgrywa czas, a więc jak najszybsze wdrożenie skutecznych metod leczenia.
Zobacz: Domowe sposoby na hemoroidy – czy są skuteczne? Sprawdzamy
Ważne!
Jeśli zauważysz u swojego dziecka niepokojące objawy, skonsultuj się z pediatrą, który zdiagnozuje lub też wykluczy chorobę hemoroidalną u dziecka.
Jak złagodzić dolegliwości związane z chorobą i skutecznie wyeliminować problem? Niezbędne jest zlikwidowanie zaparć u dziecka poprzez:
- zmianę codziennej diety oraz uwzględnienie w niej wysokiej jakości produktów bogatych w błonnik;
- zachowanie stałych godzin posiłków (w tym śniadanie podawane maksymalnie godzinę po przebudzeniu);
- jedzenie w spokoju, bez pośpiechu, dokładne przeżuwanie pokarmu, unikanie połykania dużych kawałków jedzenia;
- wyeliminowanie z diety produktów wzdymających;
- systematyczne nawadnianie dziecka;
- wyrabianie nawyku regularnych wypróżnień (najlepiej w godzinach porannych, po pierwszym posiłku);
- aktywność fizyczną, ruch na świeżym powietrzu;
- wykonywanie nasiadówek w naparze z kory dębu lub rumianku;
- dbałość o higienę intymną dziecka;
- przemywanie podrażnionych okolic łagodzącymi ziołami (nagietkiem, aloesem lub rumiankiem);
- wdrożenie leków na zaparcia dla dzieci (np. czopków) oraz stosowanych miejscowo maści o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.
Wszystkie powyższe zalecenia powinny być skonsultowane z lekarzem pediatrą, szczególnie w przypadku małych dzieci.
Źródła