E-recepta na antykoncepcję – czy tylko ginekolog może ją wystawić?

E-recepta na antykoncepcję to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy pacjentka nie ma jak podjechać do lekarza, a kończy się jej opakowanie dotychczas stosowanych tabletek lub awaryjnie potrzebna jest tabletka „dzień po”. Kto może wystawić receptę farmaceutyczną przez Internet? Jak ją zrealizować? Podpowiadamy.

Lekarz w gabinecie

E-recepta na antykoncepcję – dlaczego jest konieczna?

Zarówno antykoncepcja hormonalna, jak i antykoncepcja awaryjna, są w Polsce dostępne za okazaniem ważnej recepty od lekarza. Wynika to między innymi z faktu, że niewłaściwie stosowane tego typu produkty lecznicze, bogate w syntetyczne hormony, mogą wpłynąć negatywnie na organizm i wywołać więcej złego niż dobrego. Recepta farmaceutyczna jest konieczna także ze względu na fakt, iż niektóre stany (jak np. uczulenie lub choroba przewlekła) stanowią przeciwwskazanie do stosowania różnych form antykoncepcji. Niewiedza na ten temat także może poskutkować wieloma negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

E-recepta na telefon, recepta farmaceutyczna przez Internet – co warto o nich wiedzieć?

Alternatywnym rozwiązaniem dla klasycznej recepty, którą otrzymuje się podczas wizyty w gabinecie lekarskim, są: e-recepta na telefon oraz recepta farmaceutyczna przez Internet. To dokumenty, które są jak najbardziej legalne, ale wystawia się je zdalnie, na odległość oraz bez fizycznego udziału pacjenta. Zamawianie e-recepty jest bardzo proste – w tym celu trzeba jedynie odwiedzić stronę internetową podmiotu medycznego, który świadczy usługi online, takiego jak: https://naszarecepta.pl/.

Po zamówieniu e-recepty na antykoncepcję należy uiścić opłatę za prywatną konsultację lekarską (zwykle wynosi ona około 100-150 złotych), następnie pozostaje oczekiwanie na kontakt ze strony lekarza. Po zrealizowaniu e-wizyty wystawiona recepta farmaceutyczna jest przesyłana automatycznie na Internetowe Konto Pacjenta i można ją zrealizować w dowolnej aptece. 

E-recepta na antykoncepcję – jaki lekarz może ją wystawić?

W przypadku e-recepty na antykoncepcję awaryjną nie trzeba się zgłaszać do lekarza ginekologa. Tabletka  „dzień po” może zostać przepisana przez lekarza dowolnej specjalności. Natomiast jeśli chodzi o antykoncepcję hormonalną, ponieważ jej wdrożenie wymaga uprzedniego przeprowadzenia badań (takich jak np. ocena parametrów krzepliwości krwi), proces uzyskania recepty farmaceutycznej jest bardziej skomplikowany. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy kobieta już stosowała wcześniej dane tabletki, nie wystąpiły u niej żadne skutki uboczne i zależy jej jedynie na dokupieniu kolejnego opakowania, wtedy można się zgłosić do lekarza dowolnej specjalizacji.

Przed wystawieniem e-recepty na antykoncepcję lekarz może poprosić o udzielenie informacji na temat dotychczas przyjmowanych leków, objawów klinicznych po stosowaniu antykoncepcji w przeszłości, a także chorób przewlekłych, które mogłyby mieć znaczenie w kontekście przyjmowania danego preparatu. Jeśli stwierdzone zostaną jakiekolwiek przeciwwskazania medyczne, może być konieczne załączenie dokumentacji medycznej, wykonanie dodatkowych badań lub zastosowanie zamiennika dla danego leku. 

Recepta farmaceutyczna przez Internet – jak ją zrealizować? Ile jest ważna?

Klasyczna recepta, e-recepta na telefon czy też recepta farmaceutyczna przez Internet mają określony termin ważności. Nie zależy on od formy recepty, lecz rodzaju preparatu leczniczego, którego ona dotyczy. Standardowo recepta farmaceutyczna jest ważna przez 30 dni, natomiast od tej zasady są wyjątki: 

  • antybiotyki do stosowania wewnętrznego trzeba wykupić do 7 dni,
  • czas na wykupienie leków narkotycznych jest wydłużony do 90 dni, 
  • czas na wykupienie leków stosowanych w leczeniu chorób przewlekłych (w tym również autoimmunologicznych), jest wydłużony do 365 dni. 

W przypadku e-recepty na antykoncepcję na zakup jest 30 dni, licząc od daty jej wystawienia.