Karuzela do łóżeczka – jak z niej korzystać? Podpowiadamy

Karuzela do łóżeczka to jedna z pierwszych zabawek, którą kupujemy naszemu dziecku. Nie jest to co prawda niezbędny gadżet, jednak jego popularność sprawia, że zajmuje ważne miejsce w kanonie produktów dla najmłodszych. Kiedy zamontować karuzelę do łóżeczka? Na co zawrócić uwagę przy jej wyborze? Jak prawidłowo z niej korzystać? Sprawdź.

Dziecięce łóżeczko

Karuzela do łóżeczka – kiedy ją wprowadzić?

Przyjmuje się, że karuzela do łóżeczka przede wszystkim ma za zadanie:

  • stymulować maluszka i zachęcać do zabawy,
  • rozwijać umiejętności wzrokowo-słuchowe,
  • uspokoić,
  • ułatwiać zasypianie,
  • umilać czas spędzony w łóżeczku.

Często karuzelę kupujemy już noworodkowi. Warto jednak zadawać sobie sprawę z tego, że tak małe dziecko nie zwróci na nią uwagi i nie będzie w stanie samodzielnie się bawić. Co więcej, nadmiar bodźców płynących z karuzeli (zwłaszcza w modelach z dźwiękiem i ruchem), może zaszkodzić, a nie pomóc noworodkowi w rozwoju. 

Kiedy więc zdecydować się na karuzelę do łóżeczka? Najlepiej nie wcześniej niż pomiędzy 2. a 3. miesiącem życia. To właśnie wtedy niemowlę zaczyna okazywać zainteresowanie kolorowymi zabawkami oraz dźwiękami. Karuzelę należy natomiast zdemontować w momencie, gdy nasze dziecko zaczyna siadać – podciąga się, próbuje zmieniać pozycję – czyli mniej więcej około 6. miesiąca życia. Wówczas może zwyczajnie ciągnąć za zabawkę, a także nieświadomie zrobić sobie krzywdę.

Stopniowe wprowadzanie karuzeli

Karuzelę dobrze jest wprowadzać stopniowo. Co to oznacza? Przez kilka pierwszych dni pokazujmy maleństwu karuzelę jedynie przez krótki czas, obserwując równocześnie jego reakcję. Jeżeli dziecko jest zainteresowane, to możemy włączyć jej dodatkowe funkcje, takie jak ruch, dźwięk czy światło. Dzięki stopniowemu wprowadzaniu będziemy zapobiegać wspomnianemu już przebodźcowaniu.

Uwaga: Jeżeli dziecko zaczyna płakać po włączeniu karuzeli, to oznacza to, że dostarcza mu ona zbyt silnych bodźców.

Jakie są rodzaje karuzel do łóżeczka?

Wśród rodzajów karuzel do łóżeczka wymienia się między innymi:

  • karuzele z pluszowymi zabawkami,
  • karuzele z plastikowymi lub z drewnianymi zabawkami,
  • karuzele nakręcane samodzielnie,
  • karuzele z mechanizmem na baterie,
  • karuzele sterowane pilotem,
  • karuzele z dźwiękiem,
  • karuzele ze światłem,
  • karuzele z projektorem.

Nowoczesne karuzele dostępne na rynku wyposażone są na przykład w światełko, które oświetla maluszka, dzięki czemu rodzice nie muszą włączać innych źródeł światła. Natomiast popularna karuzela do łóżeczka z projektorem sprawia, że na suficie lub na ścianie wyświetlane są kolorowe wzory atrakcyjne dla maluszka i ułatwiające mu zasypianie.

Zdaniem ekspertów warto decydować się na zwłaszcza proste modele. Dlaczego? Maluszki mają jeszcze niewykształcony układ nerwowy, przez co nadmiar rozwiązań i bodźców zastosowanych w jednym produkcie może prowadzić do przestymulowania. Te najbardziej podstawowe wersje karuzel kręcą się wyłącznie wokół własnej osi, natomiast nie zawsze emitują one uspokajające dźwięki czy wyświetlają obrazki.

Wybierając karuzelę, warto natomiast zwrócić uwagę zwłaszcza na to, aby miała ona kontrastowe barwy, ponieważ to właśnie je dzieci rozróżniają prócz czerni i bieli. Poniżej przedstawiamy inne, ważne aspekty, które pomogą nam podjąć decyzję o zakupie danego modelu.

Sprawdź: Czym jest masaż Shantala i jak go wykonać?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie karuzeli do łóżeczka?

Dziecko w łóżeczku
Przy zakupie karuzeli do dziecięcego łóżeczka warto zwrócić uwagę m.in. na apspekty takie jak: funkcje, rozmiar, rodzaj mocowania, dźwięk

Wiemy już, jakie są najważniejsze zadania karuzeli, jakie są jej rodzaje, a także, kiedy najlepiej włączyć ją do użytku oraz zdemontować. Przejdźmy teraz do kwestii związanych z samym wyborem.

Funkcje oraz rozmiar

Przed zakupem karuzeli warto sprawdzić, jakimi funkcjami się ona charakteryzuje, a także, czy: funkcje można włączać oddzielnie, czy głośność można regulować, czy zabawki obecne na karuzeli są odpinane – ze względu na kwestie zawiązane z ich czyszczeniem.

Zwróćmy uwagę również na rozmiar karuzeli – jeżeli karuzela będzie zbyt duża, to może utrudniać nam wyciąganie, a także wkładanie maluszka do łóżka.

Mocowanie karuzeli do łóżeczka

Kolejną ważną kwestią jest mocowanie karuzeli do łóżeczka – może być montowana na stałe oraz przenośna. Druga opcja sprawdzi się zwłaszcza w sytuacji, gdy karuzelę chcemy zamontować na przykład w łóżeczku turystycznym, które nie dysponuje szczebelkami. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że sama karuzela jest dość ciężka, dlatego jej mocowanie musi być na tyle stabilne oraz solidne, aby gadżet nie spadł na dziecko.

Uwaga: Karuzelę montuje się do łóżeczka mniej więcej na wysokości pępka maluszka oraz tak, aby znajdowała się poza zasięgiem jego rączek. Karuzela zamontowana powyżej linii wzroku w nieprawidłowy sposób stymuluje ten zmysł.

Rodzaj zabawek

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, zabawki zamocowane na karuzeli mogą być wykonane z różnych materiałów – głównie dominują jednak elementy plastikowe, pluszowe, drewniane oraz mieszane. Największą zaletą karuzel plastikowych jest fakt, że łatwo możemy je wyczyścić, a także nie gromadzą się na nich kurz oraz drobnoustroje.

Ważne jest, aby:

  • zabawki można było swobodnie czyścić,
  • zabawki się obracały,
  • było ich nie za mało, ani nie za dużo (optymalna liczba zabawek to 4),
  • były one różnorodne pod względem rozmiaru, kształtu, faktury czy koloru.

Mechanizm karuzeli

Najprostsze modele karuzel do łóżeczka nie są wyposażone w skomplikowane mechanizmy. Aby wprawić gadżet w ruch, należy nakręcić go ręcznie. Jest to jednak dość niewygodne, zwłaszcza w sytuacji, gdy karuzelę musimy nakręcać co kilka minut. Co więcej, jeżeli maluch już zaśnie, to dźwięk nakręcania zabawki może go skutecznie obudzić.

Nowocześniejsze karuzele mogą być zasilane na baterie czy sterowane pilotem. Na rynku dostępne są również modele z czujnikiem płaczu dziecka.

Dźwięk

Większość dostępnych współcześnie karuzel jest wyposażona w pozytywkę. Może odgrywać ona jedną lub kilka melodii, a także emitować dźwięki natury, takie jak szum czy śpiew ptaków. Wybierając karuzelę grającą, upewnijmy się, czy melodia samoczynnie wyłączy się po upływie kilkunastu lub kilkudziesięciu minut. Zwróćmy uwagę także na regulację głośności oraz na to, czy grana melodia jest wystarczająco spokojna i łagodna dla dziecka.

Przeczytaj również: Pierwsza kąpiel noworodka – najważniejsze zasady