Jakie są rodzaje (typy) trądziku?
Aby leczenie trądziku było skuteczne, konieczne jest postawienie trafnej diagnozy, co do postaci (typu) tego schorzenia. Rodzaj oraz pochodzenie zmian mogą bowiem wskazać, jaka jest najważniejsza ich przyczyna, co pozwala leczyć trądzik o wiele skuteczniej od leczenia typowo objawowego. Jakie rodzaje trądziku wyróżniamy? Obecna klasyfikacja obejmuje m.in.: trądzik różowaty, hormonalny, pospolity, zaskórnikowy, młodzieńczy, niemowlęcy, podskórny, neuropatyczny oraz kosmetyczny.
Na czym polega leczenie trądziku?
Gdy już wiesz, jaki masz rodzaj trądziku (rozpoznanie trądziku ułatwi Ci ten artykuł), możesz rozpocząć walkę z tym schorzeniem. Leczenie trądziku obejmuje wiele aspektów, od łagodzenia objawów i dążenia do poprawy estetycznej, do działań, które mają na celu regenerować skórę i zapobiegać kolejnym zmianom. Niezależnie od rodzaju trądziku, możesz sięgnąć po takie sposoby, jak regularne złuszczanie naskórka, delikatne oczyszczanie skóry, tonizacja, odpowiednie nawilżanie, stosowanie preparatów miejscowych na zmiany, dieta sprzyjająca leczeniu trądziku, korzystanie z profesjonalnych zabiegów oraz ochrona skóry przed słońcem.
Ważna codzienna pielęgnacja cery trądzikowej
W walce z trądzikiem wiele osób popełnia ten sam błąd: stosuje silne żele antybakteryjne oraz mydła, które wysuszają skórę, nie usuwają zaskórników i tylko pogarszają stan cery – w efekcie objawy trądziku mogą się jeszcze bardziej nasilić. W wielu przypadkach przyczyną trądziku nie są infekcje bakteryjne skóry, a zmiany hormonalne czy czynniki środowiskowe – dlatego u większości osób w codziennej pielęgnacji sprawdzą się delikatne preparaty myjące, dostosowane do konkretnego rodzaju trądziku (inne preparaty są polecane do trądziku różowatego, a inne do np. pospolitego – tutaj konieczne jest postawienie diagnozy, co do postaci trądziku, a dopiero później zaplanowanie odpowiedniej pielęgnacji i zakup kosmetyków). Taki preparat należy stosować 1-2 razy dziennie. Istotne jest, aby w składzie nie znalazły się substancje, które mogą potencjalnie podrażnić skórę, np. SLS.
Po umyciu twarzy należy zastosować tonik – ten ma za zadanie przywrócić cerze naturalne pH oraz zwęzić ujścia gruczołów łojowych. Ważne, aby tonik był pozbawiony alkoholu, gdyż składnik ten wysusza i podrażnia skórę, co z kolei stymuluje gruczoły łojowe do wzmożonej pracy.
Ostatni krok codziennej pielęgnacji cery trądzikowej, to aplikacja dostosowanego do potrzeb skóry kremu.
Złuszczanie naskórka w leczeniu trądziku
Nawet najstaranniejsza codzienna pielęgnacja niewiele zdziała, jeśli zaniedbamy inne elementy terapii trądziku – do nich należy m.in. regularne złuszczanie naskórka z martwych komórek, które blokują ujścia gruczołów łojowych. Unikaj peelingów mechanicznych z drobinkami ścierającymi, gdyż tego rodzaju zabiegi mogą nasilić objawy choroby. Do cery trądzikowej najbardziej polecane są peelingi enzymatyczne (ziołowe lub owocowe).
Na zalecenie dermatologa można ponadto zastosować średniogłęboki peeling dermatologiczny z wykorzystaniem np. kwasów owocowych (AHA i BHA). Taki peeling zmniejszy produkcję łoju, zwęzi pory, wygładzi skórę i spłyci ewentualne blizny.
Leczenie punktowe trądziku
Jeśli na skórze zauważysz zaczerwienienie, to pierwszy sygnał tworzenia się zaskórnika lub innej zmiany trądzikowej – wówczas warto jak najszybciej zastosować miejscowy preparat na wypryski. Taki kosmetyk (lub lek wydany na zalecenie dermatologa) przyspieszy gojenie zmiany, zmniejszy jej nasilenie i zahamuje rozwój stanu zapalnego.
Dieta w terapii trądziku
Dotychczasowy stan wiedzy medycznej nie dostarcza nam dowodów na to, że spożywanie konkretnych potraw czy produktów nasila objawy trądziku. Z drugiej jednak strony wiele badań wskazuje, jak ogromną rolę dla stanu cery pełni odżywianie. Co zalecają eksperci? Przede wszystkim dbanie o zbilansowaną dietę, bogatą m.in. witaminę A – ta reguluje procesy złuszczania naskórka (witaminę A znajdziemy w rybach, jajkach, marchewce, morelach, wątróbce). Witaminy B12, B6 i PP są równie istotne w terapii trądziku, gdyż ograniczają produkcję łoju (witaminy te znajdują się w soi, pełnoziarnistych produktach, fasoli, migdałach, rybach, bananach i drożdżach). Do diety warto również włączyć cynk, który łagodzi stany zapalne (znajduje się m.in. w jajkach i pestkach dyni).
W leczeniu trądziku konieczna jest opieka dermatologa
Domowe sposoby na trądzik nie zawsze są wystarczające – a nawet mogą zaszkodzić, jeśli pielęgnacja będzie nieodpowiednio dobrana do potrzeb skóry. Lepiej nie eksperymentować, tylko wybrać się na konsultację do dermatologa, który oceni, jaka może być przyczyna zmian skórnych oraz jaki jest ich rodzaj. Tak zapoczątkowana terapia ma o wiele większe szanse na skuteczność. Być może zostanie zalecona dodatkowa konsultacja endokrynologiczna lub u innego specjalisty, aby wykluczyć (lub potwierdzić) ewentualne zaburzenia ogólnoustrojowe.
W zależności od nasilenia zmian, dermatolog zaleci różne zabiegi, kosmetyki oraz leki. Produkty lecznicze na trądzik zwykle są w formie do stosowania miejscowego, a w składzie zawierają kwas azelainowy, retinoidy lub nadtlenek benzoilu. W większości przypadków takie leczenie spełnia swoje zadanie, ale konieczna jest wytrwałość, gdyż na efekty trzeba czekać kilka miesięcy. Jeśli leczenie miejscowe i zabiegowe nie jest skuteczne, lekarz może zalecić antybiotykoterapię doustną.