Jak dokładnie wygląda zabieg laserowej korekcji wad wzroku i co warto o nim wiedzieć?

Wady wzroku – coraz bardziej powszechne w społeczeństwie – dla jednych nie są zbyt dużym problemem, a innym znacząco przeszkadzają w życiu i codziennym funkcjonowaniu. Na szczęście współczesna medycyna – w tym oczywiście okulistyka - znalazła i na to sposób, a jest nim laserowa korekcja wad wzroku. Na czym dokładnie polega ten zabieg i dlaczego coraz więcej osób decyduje się z niego skorzystać? Już spieszymy z wyjaśnieniem!

Laserowa korekcja wad wzroku – co to takiego?

Choć nazwa samego zabiegu może nieco odstraszać i kojarzyć się ze skomplikowaną operacją, to jest dokładnie przeciwnie. Nowoczesny zabieg laserowej korekcji wad wzroku nie trwa długo i nie wymaga dłuższego niż kilka godzin pobytu w szpitalu czy klinice okulistycznej. Korekcja polega na bezbolesnym kształtowaniu rogówki za pomocą lasera (w znieczuleniu miejscowym), który w bardzo precyzyjny i niezwykle skuteczny sposób usuwa nadmiar tkanki w rogówce. W rezultacie nadaje jej kształt wymagany do wyeliminowania konkretnej wady wzroku, która utrudnia nam życie.

null

Pozostaje jeszcze pytanie, jak dużą wadę wzroku da się skorygować przy pomocy zabiegu z użyciem lasera? Wada, której możemy się pozbyć przy pomocy zabiegu laserowego, to – uśredniając – dalekowzroczność pomiędzy +0.75 D a +4.0 D, krótkowzroczność pomiędzy -0.5 D a -10 D, a astygmatyzm około 5 D. Jak widać zabieg ten może stanowić remedium na wzrokowe problemy znacznej większości ludzi, a w przypadku, gdy wada przekracza wyżej wymienione wartości, sprawę załatwić mogą soczewki fakijne. Nie sposób jednak dokładnie wyjaśnić na czym polega leczenie przy ich pomocy, ale jeśli Twoja wada jest bardzo dużo, to możesz śmiało zainteresować się tym tematem.

Ile trwa laserowa korekcja wad wzroku?

Pacjenci często są bardzo zaskoczeni tym, jak krótko trwa taki zabieg. Laserowa korekcja wad wzroku to zaledwie kilka lub kilkanaście minut (w zależności od poziomu redukcji tkanek, dokonywanej podczas operacji) i jest całkowicie bezpieczna. Na sali zabiegowej pacjent spędza łącznie około 20-40 minut. Właściwy zabieg laserem excimerowym trwa jednak tylko od kilku do kilkudziesięciu sekund na jedno oko – w przypadku zabiegów powierzchownych, takich jak EBK czy PRK. Natomiast zabieg Smile lub Femtolasik (inne metody laserowej korekcji wad wzroku) trwają około 5-10 minut na jedno oko. Większość pobytu w klinice okulistycznej stanowią w głównej mierze niezbędne przygotowania – najpierw dla jednego oka, później dla drugiego. Po zabiegu zazwyczaj pacjent powinien poczekać i odpocząć około godziny w klinice, po czym można lekarz okulista pozwala mu spokojnie wrócić do domu. Całkowity czas, jaki osoba spędza w placówce w dniu zabiegu laserowej korekcji wad wzroku zamyka się – w znacznej większości przypadków - w granicach około 2 godzin.

Badania przed korekcją

Nieodłącznym elementem przygotowania do zabiegu laserowej korekcji wad wzroku są przeprowadzane wcześniej badania kwalifikacyjne. Lekarz okulista podczas nich skupia się przede wszystkim na wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań, upewnieniu się co do wysokości wady wzroku u pacjenta i przede wszystkim wspólnie z nim podejmuje decyzję o wyborze najlepszej i optymalnej metody laserowej korekcji wady wzroku. Wybór ten jest sprawą kluczową, gdyż musi być ona dostosowana do potrzeb i stanu zdrowia każdego, który decyduje się na taki zabieg. Nigdy nie wykonujemy laserowej korekcji wzroku bez uprzedniego wykluczenia przeciwwskazań czy możliwych komplikacji. Bezpieczeństwo pacjenta to najważniejsza kwestia, nie tylko w przypadku omawianego dzisiaj zabiegu, ale wszystkich innych również.

Badanie kwalifikacyjne do zabiegu laserowej korekcji zajmuje około 2-3 godziny. Czas wynika przede wszystkim z ilości prowadzonych pomiarów oraz dokładności, z jaką są wykonywane. Należy pamiętać, że badanie kwalifikacyjne to najważniejszy element procesu korekcji, bo od niego zależy, czy efekt końcowy będzie zadowalający. Laserowa korekcja wady wzroku może być przeprowadzona po upewnieniu się, że stan zdrowia pacjenta na to pozwala.

Laserowa korekcja wad wzroku coraz bardziej popularna

Zabieg laserowej korekcji wad wzroku z każdym rokiem zyskuje coraz więcej zwolenników, którzy chcą pozbyć się okularów i soczewek kontaktowych. Poziom życia Polaków również wzrasta, przez co więcej ludzi może sobie pozwolić na prywatne wizyty w klinikach i pełnopłatną pomoc. Niemniej jednak skuteczność tego zabiegu, jego bezpieczeństwo, czas i długotrwałość efektów sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się nim zainteresować, a zdecydowana większość z nich otwarcie mówi o różnicy w jakości swojego widzenia i ochoczo wymienia zalety i korzyści laserowej korekcji wad wzroku.

A Wy znacie kogoś, kto zdecydował się na taki zabieg? Jeśli tak, to koniecznie zapytajcie go o efekty. A może to właśnie Wy jesteście tymi osobami, które laserową korekcję wad wzroku mają już za sobą? Coś nam mówi, że wśród czytających ten artykuł może być spore grono pacjentów, którzy mają już jakieś doświadczenie w tym temacie. Po zajętości terminów w klinikach okulistycznych widać, jak na dłoni, że zabieg ten staje się coraz bardziej popularny.